Uber, davayı kazanmak için CIA ajanları kiralamış!

0

ABD’de Uber’e karşı açılan bir kamu davasında, şirketin tercih ettiği savunma yöntemi, davanın yargıcını bile çileden çıkardı. Hakkında anti-tröst yasalarını çiğnediği iddiasıyla açılan davada, kamu adına davayı takip eden avukatı, eski CIA ajanları tarafından kurulan araştırma şirketi Ergo’ya takip ettiren ve soruşturan ABD’li dev şirketin bu hamlesi, mahkemede hiç hoş karşılanmadı.

Araç paylaşım uygulamasına dair açılan anti-tröt davasının avukatı Andrew Schmidt’in iş arkadaşlarına ve müşterilerine ulaşan bazı kişilerin kendilerini “kamu görevlisi” olarak tanıtması ve şüpheli sorular sormaya başlaması avukatın kulağına gittiğinde olay açığa çıktı. Araştırmayı yapan kişilerin, Schmidt hakkında özel sorular sordukları ve bu sorulara gerekçe olarak da, “kamu avukatlarını inceleyen bir proje yürüttükleri,” bahanesini kullandıkları anlaşıldı. Araştırmacıların Schmidt hakkında hem özel sorular yönelttiği hem de Uber’e karşı düşüncelerini, tutumunu sordukları ortaya çıktı.

Yapılan çalışmanın, avukatı köşeye sıkıştırarak davadan vazgeçmeyi amaçlayan bir görünüm sergilemesi ise Uber’in başını yakan nokta oldu. Mahkemenin baskısı üzerine şirketin avukatları, şirketin CEO’su Kalanick’in eski CIA ajanları tarafından kurulmuş bir araştırma şirketini bu işle görevlendirdiğini kabul etmek zorunda kaldılar. Schmidt’in ele geçirip mahkemeye sunduğu belgeler arasında ise, şirket yöneticilerinin Schmidt’i zor durumda bırakacak bilgi ve belgelerin toplanması amacıyla CIA ajanlarının kurduğu şirketi görevlendirmelerine dair e-mail yazışmaları da yer alıyor. Schmidt’in argümanları ve sunduğu deliller üzerine dava yargıcı Uber ve Ergo arasındaki e-posta yazışmalarının incelenmesine de karar vermiş bulunuyor. ABD’de hukuk çevreleri, Uber’in çok büyük bir hukuki skandala imza atmış olduğunu ve başının büyük derde girebileceğinin altını çiziyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>