Uber engelliler için ek ücret aldı mı?

0

Uber engelli

ABD’de açılan bir davada, Uber’in engelliler için ek ücret alıp almadığı yönünde karar çıkması bekleniyor. Bekleme süresi ücretlendirmesi nedeniyle Uber davalık oldu.

Uber engelliler için ek ücret politikası uyguladı mı?

ABD Adalet Bakanlığı, Uber Technologies Inc.’e engelli yolculara ek ücretlendirme yaptığı iddiaları nedeniyle dava açtı.

San Francisco’daki ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, Nisan 2016’da Uber’in yolculardan “bekleme süresi” ücreti alma politikasını ele alıyor. Politikanın, Engelli Amerikalılar Yasasını ihlal ettiğini ve körlerin veya tekerlekli sandalye veya yürüyüşçü kullanıcılarının bir Uber arabasına binmek için iki dakikadan fazla süreye ihtiyaç duyduğunu iddia ediyor.

Adalet Bakanlığı Sivil Haklar Bölümünden Sorumlu Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke yaptığı açıklamada: “Engelli insanlar, Uber gibi şirketler tarafından sağlanan özel ulaşım hizmetleri de dahil olmak üzere, toplum yaşamının tüm alanlarına eşit erişimi hak ediyor” dedi. Bakanlık, mahkemeden Uber’in bekleme süresi ücreti politikasını değiştirmesini ve tahsil edilen yasadışı ücretler için parasal tazminat ödemesini talep ediyor.

Uber yaptığı açıklamada, politikayla ilgili endişelerini nasıl ele alacağına ilişkin departmanla yapılan aktif tartışmalara atıfta bulunarak davayı “şaşırtıcı ve hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>