Uber firmaların giderlerinde yüzde 52 oranına ulaştı

0

Yapılan araştırmalarda 2016’da firmalar için en büyük giderlerden birisinin Uber olduğu ortaya çıktı.  

Certified tarafından yapılan araştırmada, özelikle iş dünyasındaki ulaşım ihtiyacının daha çok Uber üzerinden yapılmaya başlandığı belirtildi. Geçtiğimi dönemlerde yapılan araştırmalarda benzer bir eğilimin olduğu da bilinirken, son rapor bu tercihlerin çok daha arttığını gösterdi.

4. çeyrekte şirketlerin tüm masrafların yüzde 52’si Uber için yapılmış. Seyahat ve servis sağlayıcıları olarak ülkelerde hizmet veren firma ve kişilerin gelirlerinin azalmasına yol açan bu durum, ülkelerde pek çok tartışma da yaratmış durumda.

Uber’in Popülerliği Artıyor

Certify’nin verilerine göre, firmaların yaptığı ulaşımların ilk çeyrekte % 43.4’ü , 2. çeyrekte % 72.53’ü, üçüncü çeyrekte % 75’i ve 4. çeyrekte % 52’si Uber ile gerçekleşti.

Uber ve piyasadaki yeni rakibi Lyft, iş adamlarının işlerine daha fazla odaklanmalarını sağlarken, A noktasından B noktasına ulaşmayı kolaylaştırıyor ve aslında ulaşım konusunda gereksiz zaman harcanmasını ve bu alanda gereksiz maliyetlerin ortaya çıkmasını önlüyor.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda, 2015 yılı ile 2016 yılı arasındaki değişim de net bir şekilde ortaya çıkarıldı. Raporda da görüleceği üzere 2015’in 4. Çeyreğinde Uber yüzde 40 oranında bir paya sahip olurken, 2016 yılının aynı döneminde yüzde 12 artış yaşandı ve yüzde 52’lik pay ile pastanın en büyük oranı alındı. Bu değişim özelikle taksi şoförleri için ciddi bir zarar yaşandığını gösterdi. Öyle ki Uber’in kazandığı yüzde 12’lik payın yüzde 9’u taksilerden geldi.  2016 çeyreğinde taksi kullanım oranları yüzde 11’de kalırken gelecek yıllarda bu sektörün oldukça zorlanacağı da şimdiden gözler önüne serildi.

Raporlarda dikkat çeken diğer bir değişim ise Lyft için yüzde 2’lik bir artışın olması. Aynı zamanda araç kiralama için de eski yıllarda olduğu kadar bir ilgi yok. 1 yıllık süre içerisinde yüzde 5’lik bir kayıp yaşanırken, tüm bu kayıplara karşın Uber güçlenmeye ve daha fazla kişiye ulaşmayı başardı.

Yolculuk Maliyetleri Ne Kadar?

3 farklı ulaşım tipi üzerinden yapılan araştırmalarda yolculuklar için ortalama maliyetler de çıkarıldı. Buna göre ortalama giderler şöyle;

  • Lyft: 24.99 Dolar
  • Uber: 24.75 Dolar
  • Taksi: 34.62 Dolar

Taksilerin ilgi görmemesindeki diğer bir etken de maliyetlerin yüksek olması. Mevcut araştırmalara göre özel ulaşımda şu an için en uygun seçenek Uber.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>