Uber’e Fransa’dan ağır ceza! Sırada Türkiye mi var?

1

Uber’in faaliyetlerini ülkede yasaklayan Fransa şimdi de şirketin yasa dışı olarak Fransa’da taşımacılık yaptığı dönemler için şirkete 900 bin dolar ceza kesti.

Fransız yasalarına göre, ülkede mal veya insan taşıyabilmek için özel lisansların alınması gerekiyor. ABD’li otomobil paylaşım servisi ise, dileyen herkesin otomobili ile yolcu alıp para karşılığında istediklere götürmelerini sağlayan uygulaması ile Fransa’da yasa dışı kabul ediliyor. Fransız taksi şoförlerinin haksız rekabet şikayetlerinin artması ile Uber’i yasaklayan Fransa’nın tutumu, araç paylaşım servisini Avrupa’da istemeyen diğer ülkelere de örnek olabilecek.

Aynı şekilde, Türkiye’de yoğun baskı altında olan ve araçları polis tarafından sık sık durdurulup yolcuları sorgulanan Uber’in yakında cezaya çarptırılması ihtimali var. Hava alanı girişleri gibi polis kontrolünün yoğun olduğu noktalarda firma için çalıştığından şüphelenilen araçların sık sık durdurulması ve yolculardan aracın taksi hizmeti verdiğine dair ifade alınarak tutanak tutulması, ABD’li firmaya karşı girişilecek yasal sürecin hazırlığı olarak görülüyor.

Fransa ise soruşturmada şirketin ülkedeki ikiyöneticisini korsan taksi operasyonu yönetmekle suçlayarak tutuklamıştı. Polis, Mart 2015’te ABD’li şirketin Fransa ofisine yaptığı baskında ise çok sayıda dokümana el koymuştu. Uber şu anda Fransa’da sadece şoförlü limuzin servisi olarak hizmet verebiliyor. İsteyen herkesin aracı ile taksi servisi verebildği UberPop servisi ise kapalı durumda ve bu servis nedeniyle UberFransa’ya 900 bin dolar ceza kesilmiş durumda.

Yorumlar

  1. Hakediyorlar herkes kafasına göre iş yapsaydı benler yapmazdım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>