Uber halka açılıyor

0

Dünyanın en hızlı büyüyen şirketlerinden olan ve üzerinden kara bulutlar eksik olmayan Uber, yönetim kurulu toplantısından önemli kararlarla çıktı.

Uberin yönetim kurulu, şirketin %17’sini Japon SoftBank’a satmaya karar vediği toplantıda ayrıca 2019 yılında halka açılma kararı da aldı. Buna göre, SoftBank’ın şirketin %17’sini satın almasının ardından şirketin hisse senetleri borsada işlem görmeye başlayacak. 

Uber ayrıca, SoftBank satışından sonra yönetim kurulundaki üye sayısını 17’ye çıkaracak ve yeni CEO seçmek gerektiğinde yeni CEO’nun yönetim kurulundan en az 2/3 oranında oy alması gerekecek. Şirket, Kalanick’in CEO görevinden ayrılmasının ardından yeni CEO’yu seçmek için büyük tartışma yaşamış, her ortak kendi CEO adayını öne sürünce yönetim kurulunda ağır tartışmalar çıkmıştı.

Bu arada Travis Kalanick’e ait olan oy ağırlığı bulunan özel hisselerin ağırlıklı oy yetkisi de kaldırıldı. Böylece Travis Kalanick de artık tüm hissedarlar kadar oy yetkisine sahip oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>