Uber halka açılıyor

0

Araç çağırma uygulaması Uber, halka açılıyor. Geçen yıldan bu bu yana Uber’in halka açılacağı konuşuluyordu. Şirket bugün resmen New York Borsası’na başvurdu ve gerekli belgeleri teslim etti. Buna göre, Uber önümüzdeki ay New York Borsası’dan “UBER” koduyla işlem görecek.

Lyft de halka açılmıştı

Öte yandan, Uber’in ABD’deki rakibi Lyft, 29 Mart’ta halka açıldı ve Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. “LYFT” koduyla borsada işlem görmeye başlayan şirketin hisse fiyatı 72 dolar olarak belirlenmişti. Lyft’in 32 milyon 500 bin hissesi halka açıldı ve şirketin değeri 20,5 milyar dolar olarak belirlendi.  

Uber’in paylaştığı verilere göre, şirket 2018’de 11,27 milyar dolar gelir elde etti ve net geliri 997 milyon dolar oldu. Şirketin zararı ise 1,85 milyar dolar olarak açıklandı. Uber’in halka açılmada neden kadar hisse satmak istediği henüz belli değil ama 10 milyar dolarlık hisse satışından söz ediliyor. Şirketin değerlemesinin ise 90-100 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. 

(Haberi güncellemeye devam edeceğiz)

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>