Techinside Google News
Techinside Google News

Uber halka açılıyor

Mobil taksi uygulaması olarak ortaya çıkarak bulduğu milyarlarca dolarlık fonlarla dikkat çeken ve hızla büyüyen Uber'den sızan bilgiler, şirketin borsaya açılacağını gösteriyor.
- Advertisement -

AP_uber_ml_150203_16x9_992Uber, son yılların en çok konuşulan mobil uygulamalarından biri oldu. Kullanıcıların taksi çağırması ve uygulamaya kayıtlı kredi kartı üzerinden otomatik ödeme yapmasını sağlayan servis kısa sürede dünyanın bütün büyük şehirlerine yayıldı ve bulduğu milyarlarca dolarlık fonlarla teknoloji dünyasının en büyükleri arasına girdi.

Ancak şirket içinden sızan yeni belgeler, Uber’in 12-18 ay içinde borsaya açılmayı planladığını gösteriyor. Şirket’in hisse satışı yoluyla edindiği büyük fonla daha da büyümek için yatırım yapması bekleniyor. Ayrıca, merak edilen konulardan biri de, Uber’in hangi fiyatla halka açılacağı. Facebook’un halka açılması sırasında değeri 100 milyar dolar olarak belirlenmişti.

Uber’in borsaya girme sırasında Facebook’tan daha şanslı olacağı da anlaşılıyor zira şirketin kasasına çok büyük miktarda sıcak para akıyor. 2013 yılında 618 milyon dolarlık kazanç elde ettiği anlaşılan şirketin sızan belgelere före 2014 kazancı 2.4 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. 2015 beklentisi 10.6 milyar dolar, 2016 gelir beklentisi ise 26.12 milyar dolar. Facebook’un 100 milyar dolar değerlendirmeye borsaya açıldığı dönemde kazancının sadece bir kaç milyar dolar olduğunu hatırlarsak, yatrırımcıların her yıl kazancını iki üç kat katlayarak onlarca milyar dolar kazanç sağlayan bir şirketin hisselerine büyük ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir