Uber içinde kavga büyüyor

0

Araç paylaşım uygulaması Uber, kendini bir türlü toparlayamıyor. Finansal raporlarında umut verici gelişmeler olsa da şirket yönetimi tam anlamıyla birbirine girmiş durumda. Yönetim kurulundaki kavgalar artık medyaya taşınıyor ve hissedarlar birbirleriyle mahkemelik olmuş durumdalar.

Şirketin yatırımcılarından, yatırım sermayesi şirketi Benchmark, şirket yönetiminden ayrılmasını istediği Travis Kalanick’i önce şirketi kötü yöneterek zarar ettirmekle suçlayıp dava ettikten sonra şimdi ise yeni CEO bulmak konusunda isteksiz davranmak ve işi yavaşlatmakla suçladı.

Benchmark Uber’in yeni CEO’su olarak teklif götürülmesini istediği HPE’nin CEO’su Meg Whitman konusunda yönetim kurulunun isteksiz davrandığını ve Meg Whiteman kolayca ikna edilebilecekken CEO tespit edilmesini uzatmak adına Kalanick’in Whiteman ismi üzerinde çalışmadığını iddia etti.

Bu iddialar üzerine ise şirketin bir diğer hissedarı Shervin Pishevar, Benchmark’ı kendi adayını yönetim kuruluna dayatmak ve diğer hissedarları etkilemek için “gürültü” yaratmakla suçladı. Pishevar, yönetim kurulunun CEO adaylarını büyük bir titizlikle incelediğini ve hiçbir yönetim kurulu üyesinin Benchmark’ın adayını kabul etmek zorunda olmadığını da hatırlattı.

Öyle görünüyor ki, artık medya önünde yaşanmaya başlayan hissedar kavgaları, Uber içindeki krizin ne kadar büyük olduğunu da ortaya koyuyor.

Meg Whiteman ise, kendi adı Uber CEO adayı olarak medyaya yansıdığında basına açıklama yaparak, HPE’den ayrılmayı düşünmediğini dile getirerek tartışmaya son vermişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>