Uber İngiliz rakibi Autocab’ı satın alabilecek mi?

0

Uber’in Londra lisansı

ABD’li araç paylaşım / taksi servisi Uber, İngiltere’de büyümek için İngilizlerin benzer hizmet veren şirketi Autocab’ı satın almak istiyor.

Şirket bu nedenle Autocab ile pazarlığa oturduğunu Ağustos 2020’de duyurmuştu. Ancak İngiliz rekabet kurumu şimdi bu alışverişi tartışmaya başladı.

İngilizler çok rahatsız, peki neden?

Competition and Markets Authority (CMA)’ın yorumuna göre bu satın almanın ülkede araç paylaşım servisinde rekabete olumsuz etkisi olabileceğinden endişe ediyor. Dolayısıyla, Uber büyük paralar verip şirketi satın alabilse bile, İngiliz devleri bu alışverişe izin vermeyebilir.

Bu sırada İngiliz Autocab çalışanları ise satın alma işlemine karşı çıkıyorlar. Uber’in çalışan haklarına saygısız politikaları nedeniyle, tatil yapmadan, sigorta olmadan, hastalık izni olmadan, köle gibi çalışmak zorunda kalacaklarını savunarak, bu satın alma görüşmelerini protesto ediyorlar.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>