Uber Macaristan’dan çıkıyor

0

Uber, Macaristan’daki operasyonlarını 24 Temmuz’da durduracağını açıkladı. Böylece dev araç paylaşım platformu, Macaristan’dan çıkmış olacak. Kararın sebebi ise Macaristan’da devreye girecek olan yeni yasalar. Bu yasalar araç paylaşım uygulamasının ülkede çalışmasını imkansız kılıyor.

Macaristan’da aylardır süren protestolarda taksi sürücüleri hükumete büyük baskı yapmış ve sonunda Başbakan Viktor Orban’ın partisi, araç paylaşım uygulamalarının ülkede çalışmasını imkansız kılacak bir yasa maddesini meclisten geçirmişti.

24 Temmuz’dan itibaren uygulanmaya başlayacak yeni yasa nedeniyle Uber de faaliyetlerini 24 Temmuz’da durdurmak zorunda kalıyor. Yeni yasa, Macaristan devlet kurumlarının, yasa dışı ulaştırma servislerine internetten erişimi engelleme imkanı tanıyor. Böylece araç paylaşım uygulaması artık Macaristan’da erişilemez olacak ve kullanıcıların araç çağırma şansı kalmayacak.

Şirketin rakamlarına göreyse Budapeşte’de 160 binden fazla kullanıcı her gün Uber servislerini kullanıyor ve 1200 şoför de 3 yıldır bu ekosistemden ekmek yiyor.

Ancak yasanın araç paylaşım uygulamalarını yasaklanmadığının da altını çizmek gerekiyor. Yasa sadece devletin kabul etmediği, yasal olarak tanımadığı ulaştırma servislerine internetten erişimi engelleme fırsatı veriyor. Ancak, Macar devletinin tanıdığı, yasal olarak kabul ettiği bir araç paylaşım uygulaması söz konusu olursa, Macaristan’da faaliyetine devam edebilecek. Bu da istenmeyen ABD’li şirketleri engellerken, Macar veya Avrupa kökenli şirketlerin çalışmasını mümkün kılacak. Benzer bir yasanın Türkiye’de de hayata geçmesi sürpriz olmayacaktır çünkü polisin ABD’li araç paylaşım uygulamasına karşı delil topladığı, araçları durdurup yolcuları ve şoförleri sorgulayarak belgeler imzalattığı biliniyor. Bu soruşturmalar nedeniyle hükumetin Uber’i engelleyecek bir yasa hazırlığında olduğu düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>