Uber nereye koşuyor?

0

2016’da yatırımcıların gözdesi olan ve her yıl karını katlayarak büyüyen Uber’e nazar mı değdi?

Araç paylaşım uygulaması, Trump’a verdiği desteğin bedelini ağır ödüyor. Silikon Vadisi’nde nefret edilen bir figür olan ABD Başkanı’na destek veren şirketin kurucusu, ABD’de teknolojiyle içli dışlı olan millenial’ların ağır tepkisine neden olmuştu. 2016 sonu ve 2017 başında uygulamayı telefonlarından silmeye başlayan millenial’lar nedeniyle ağır kayıplar yaşayan şirket bu tepkilerin sonuçlarını finansal raporlarında da görmeye başladı.

Nereden nereye?

2017 İkinci çeyrekte 1 milyar dolar zararda olduğu ortaya çıkan şirketin son çeyrekte de durumu düzeltemediği ve zararını 1.46 milyar dolara çıkardığı anlaşıldı. 

Araç paylaşım uygulaması, zararı engellemek için şirket bünyesindeki leasing şirketini de kapatmış ve çalışanlarını işten çıkarmıştı. Söz konusu leasing şirketi, şoförlerine neredeyse maliyetinin altına araç satarak şoförlerin Uber ile çalışmasını garanti altına alıyordu. Aracın taksitlerini ödemek isteyen şoförler ise uygulama için çalışmaya devam ediyorlardı.

Ünlü araç paylaşım uygulaması için 2015 ve 2016 boyunca yapılan öngörülerde 2017 ve 2018’de 10-20 milyar dolar arasında kar elde edeceği beklentileri öne çıkıyordu. Ancak Trump fiyaskosu, şirket içi cinsel taciz iddiaları, eski CEO Travis Kalanick’in Uber şoförleri ile kavga etmesi, uygulamanın Londra’da yasaklanması, şirketin otonom sürüş teknolojisini Waymo’dan çaldığının anlaşılması, şirket hissedarlarının yönetim kurulunda birbirlerine girmesi ve şirket aleyhine davalar açmaları gibi skandallarla Uber çok yıprandı.

Bakalım dünyanın en hızlı değerlenen start-up’ı  2018’de kendini toplamayı ve eski güze günlerine dönmeyi başarabilecek mi? 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>