Uber otonom araç testlerine başlıyor

0

Uber otonom araç

Ölümlü bir kazaya karışan Uber otonom araç testlerine yeniden başlıyor. Kaza sonrasında gerekli başvuruları yapan Uber, yeniden izin almayı başardı.

Uber otonom araç testleri için izin aldı

Uber’e ait bir otonom araç, 2018 yılında ABD’de ölümlü bir kazaya karışmıştı. Arizona bölgesindeki kazada, Uber bisikletli kişiyi algılayamamış ve gerçekleşen kaza bisiklet sürücüsünün ölümüyle sonuçlanmıştı.

Otonom araçların güvenilirliği konusunda yeni tartışmalara neden olan bu kaza, Uber’in de bu alandaki marka değerinin azalmasına neden olmuştu. Ancak yapılan iyileştirmelerin ardından Uber, California Motorlu Araçlar Departmanı’ndan otonom araç testleri için yeni bir izin aldı. Bu izinle birlikte Uber, otonom araçlarını test etmeye başlayacak.

Uber’in yeni aldığı izin kapsamında testler, sadece gündüz saatlerinde yapılacak. Ayrıca her bir araçta güvenlik konusunda uzman bir sürücü yer alacak. Yapılan açıklamada Uber’in gerekli izinleri Şubat ayında aldığı, Mart ayında ise test sürüşlerine başlayacağı belirtildi.

Uberi’in otonom araç testlerini Volvo XC90 model araçlarla devam ettireceği duyuruldu. Uber’in testler için San Francisco ile sınırlı kalmak istemediği Dallas, Pittsburgh ve Washington DC bölgelerinden birinde daha testlere başlamayıp planladığı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>