Uber otonom araç testlerini durdurdu

0

Uber için hayat hiç kolay geçmiyor. Önce şirket içinde cinsel taciz suçlamalarına maruz kalan şirket ardından CEO’nun bir Uber şoförü ile düşen gelir düzeyi nedeniyle yaşadığı kavgayla gündem olmuştu. Daha önce de Kaliforniya’ad, kırmızı ışıkları görmeyen ve harekete devam eden otonom Uber araçlarının yarattığı infial şirketin başını çok ağrıtmıştı.

Şimdi ise, Arizona’da test halinde olan bir Uber otonom aracının, virajı dönerken başka bir araca çarpması ve yan yatıp devrilmesi, Uber’in ve Volvo’nun otonom teknolojisi konusundaki soru işaretlerini gündeme getirdi. Kısa süre önce de şirketten sızan bir haber, Uber’in otonom araçlarının şoför müdahelesi olmadan kendi başına 1 mil bile yol alamadığını göstermişti.

Bu defa yaşanan kaza ise çok ciddi. Kaza nedeniyle üç araç hasar alırken kazada bir ölümün veya ciddi bir yaralanmanın yaşanmasına ramak kaldığı anlaşılıyor. Kazadan dolayı büyük şok yaşayan Uber ise tüm otonom araçlarını yollardan çekerek testleri durdurma kararı aldı.

Bu sırada Google’ın otonom sürüş teknolojileri şirketi Waymo da mahkemede Uber’i sıkıştırmaya ve kendisine ait olan patentli teknolojileri Uber’in izinsiz olarak kopyaladığını iddia ediyor. Her köşeden sıkışmaya başlayan Uber’in yakında havlu atarak otonom sürüş rüyasından vazgeçmesi mümkün olabilir mi? Göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>