Uber, otonom sürüş bölümünü satacak mı?

0

Uber ve Grab

Araç paylaşım servisi Uber’in yıllardır geliştirdiği ve milyarlarca dolar yatırdığı otonom sürüş teknolojisini tamamen satabileceği ve bu Ar-Ge çabasını sonlandıracağı konusundaki haberler medyada dikkat çekmişken, Uber’den açıklama geldi.

Stratejik değer

Otonom sürüş bölümünün şirket için stratejik değere sahip olduğunu ve satmayı planlamadıklarını belirten Uber, böylece dedikodulara da son vermiş oldu.

Uber’in otonom sürüş teknolojisi genel olarak şirketin başına sürekli sorun açtığı için Uber’in bu teknolojiyi geliştirme çabalarından vazgeçebileceği konuşulmuştu.

Öncelikle Uber’in otonom sürüş teknolojisini Google’dan çaldığı mahkeme tarafından tespit edilmiş ve Uber Google’a tazminat olarak hisse vermek zorunda kalmıştı. Ardından da sürekli kaza riski yaratan otonom Uber araçları geçtiğimiz aylarda bir yayaya çarparak büyük tepki toplamıştı.

Ancak Uber yine de bu teknolojiden vazgeçmiyor zira yakın gelecekte en büyük gider kalemini oluşturan şoförleri devre dışı bırakarak tamamen otonom, robot taksilerle tüm dünyada hizmet vermeyi ve böylece gelirlerini katlayarak büyütmeyi planlıyor.