Uber şoförleri seks kölelerini kurtaracak

0

Uber net

Uber, 2017 boyunca kamuoyunda bozulan imajını düzeltmek için cesur bir projeye imza atıyor. 

Şirket, 2016’nın ikinci yarısında eski CEO’sunun Trump’a destek vermesiyle başlayan ve 2017 başında şirket içindeki kadın çalışanların sürekli tacize uğradıklarını iddia ederek isyan etmeleriyle patlayan skandallar sonrasında çok ağır kan kaybetmiş ve ABD’nin nefret edilen şirketleri listesinde hızla üst sıralara yükselmişti.

Uber kendi ayağına sıktı

Bu sürecin sonunda ise şirketin kurucusu ve CEO’su Travis Kalanick istifa etmek zorunda kalırken şirkete dair umutlarını da kaybetmesiyle hisselerinin önemli bir bölümünü Japon yatırım fonu SoftBank’a satmıştı.

Şimdi ise Uber yeni bir hamle ile “kadın düşmanı” imajını düzeltmeye kararlı görünüyor.

Uber, dünya çapında kaçırılan, tutsak tutulan, tehditlerle istekleri dışında cinsel ilişkiye zorlanan kadınları korumak için seks köleliğine savaş açan Polaris Project’e destek vermeye başladıklarını duyurdu. Bu amaçla eğitim alacak ABD’li şoförler aynı zamanda özel bir “alarm” uygulamasına sahip olacak. Böylece Uber servisini kullanan yolcular arasında seks kölesi olmaya zorlanan, isteği dışında zorla, tehditle bir yere götürüldüğü şüphesi uyandıran bir kadınla karşılaştıklarında alarm uygulaması ile Polaris Project uzmanlarını haberdar edecekler ve polis çağrılmasını sağlayacaklar.

Bu proje hayata geçmeden önce, 2016 yılında bir Uber şoförü, genç bir kızın isteği dışında bir adam tarafından tehditle alıkonulduğundan şüphelenip polise bilgi vermiş, şoförün belirttiği adrese baskın yapan güvenlik güçleri 16 yaşında bir kızın seks kölesi olarak alıkonulduğunu tespit edip kızı kurtarmıştı.

Uber ayrıca çocuk pornografisini önleme amacıyla kurulan Thorn isimli projeye de destek vereceklerini ve durumu şüpheli görünen çocuk yolcular konusunda yetkilileri haberdar edeceklerini duyurdu.

Şirket ayrıca, tek başına yolculuk yapan ve kaybolmuş izlenimi veren ya da evden kaçtığı şüphesi uyandıran çocuklar hakkında da polise bilgi veriyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>