Uber, sürücülerine 20 milyon dolar ödeyecek

0

uber e-fatura

Uber’in şoförleriyle 6 yıl önce tutuştuğu kavgada nihayet sona gelindi. Maaşlı/bordrolu çalışanlar olmasa da şirket adına mesai yaptıklarını iddia eden şoförler, sigorta ve fazla mesai gibi hakları için mahkemeye başvurmuştu.

6 yıldır devam eden dava

6 yıldır devam eden davada ise mahkeme bir sonuca varmasa da, Uber ile şoförler sonunda kendi aralarında anlaşmaya vardılar. 

Buna göre, Uber davacı şoförlere toplam 21 milyon dolar ödeme yapacak ve şoförler hala sözleşmeli bağımsız çalışan statüsünde olacaklar ancak sosyal haklarını almaya devam edecekler.

Bu anlaşmadan ise California ve Massachusetts’de çalışan 38500 şoför yararlanacak ancak ABD’deki diğer şoförlerin de şimdi benzer iddialarla dava açma ihtimali bulunuyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>