Uber sürücüsüz otomobilleri teste başladı

0

Alternatif taksi/araç paylaşım servisi Uber, kendi geliştirdiği sürücüsüz otomobil teknolojisini test etmek için ilk prototip araçlarını Pittsburgh’ta kullanıma soktu.

Uber’in geçtiğimiz yıl Pittsburgh’ta açtığı teknoloji merkezinde sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştireceği vurgulanmıştı. Şimdi yollara dökülen prototip otomobillerin, bu merkezde geliştirilmiş kamera/sensör ve yazılımlarla donatılmış olduğu anlaşılıyor.

Şirketin yöneticilerinden John Bares de, yeni teknolojilerini tanıtmak için gazetecileri sürücüsüz otomobil teknolojileriyle donattıkları bir Ford Fusion ile şehir içinde yolculuğa çıkardı. Ayrıca şirketin resmi blog sayfasında yayınlanan makaleye göre, Uber’in test için Pittsburgh’u seçmesi de tesadüf değil. Çoğunlukla karlı ve yağmurlu bir iklimi olan, dar sokaklara sahip ve eskimiş bir altyapı üzerine kurulu olan şehrin çok zor test koşulları sağladığını vurgulayan şirket, araçların bu test ortamında başarı sağlaması halinde, başka heryerde başarılı olacağının da altını çiziyor.

Araçlara adapte edilen sensör ve kameralar ise Uber tarafından özel olarak geliştirilmiş bir sistem. Her yönde 100 metreye kadar görüş sağlayan sensörlerin çarpışmaları önlemek için yeterli öngörüye sahip olduğu vurgulanıyor.

Uber, ABD’de otonom sürüş teknolojileri geliştiren diğer firmalarla birlikte Self-Driving Coalition for Safer Streets (Daha güvenli sokaklar için otonom sürüş koalisyonu) hareketinin bir üyesi. Bu koalisyon ABD hükumetine otonom sürüş teknolojilerini tanıması ve günlük hayata sokması, gerekli yasaları çıkarması için lobi faaliyetinde bulunuyor. Üstelik bu konuda başarıya ulaşmaları da çok yakın çünkü ABD’denin “Karayolları Yönetimi” olan The National Highway Traffic Safety Administration’ın Temmuz ayında otonom sürüş teknolojilerine sahip otomobillerin ABD karayollarına çıkışını yasallaştıracak bir kanun üzerinde çalıştığı biliniyor. Diğer bir deyişle, ABD’de sürücüler Temmuz ayından itibaren artık direksiyon başında kitap okuyabilecek, film seyredebilecek, sosyal medyada sohbet edebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>