Uber Türkiye sürücüleri tazminat istiyor

0

10-12 bin arası sürücü Uber XL’in kapatılmasının ardından mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor

31 Mayıs’ta paylaştığımız haberde, Uber’in İstanbul’da Uber XL uygulamasını sona erdirdiğini yazmıştık. Bununla beraber Uber uygulaması sarı taksi ve turkuaz taksilerde kullanılmaya devam ediyor.

Tazminat istiyoruz

Uber’in XL hizmetini İstanbul’da sonlandırmasını takiben açıkta kalan Uber sürücüleri firmanın İstanbul’daki merkezi önünde protesto gösterisi düzenledi. Protestoda yaptıkları basın açıklamasında maruz kaldıkları şiddet olaylarına atıfta bulunan sürücüler, maddî ve manevî zarar gördüklerini söylediler. Sürücüler bu zararların karşılanması için Uber’in kendilerine tazminat ödemesini istedi.

Trafik cezalarının da ödenmesini istiyoruz

Eylemde 10-12 bin arasında değişen kişinin işsiz kaldığını ifade eden sürücüler, bu sürücülerin önemli bir kısmının kredi yükü altında kaldıklarını da sözlerine eklediler. Eylemciler ayrıca kendilerine kesilen trafik cezalarına da değindi ve Uber’den cezaların ödenmesi için garanti beklediklerini dile getirdiler.

Uber 2014’ten bu yana İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Uber uygulaması Türkiye’de 4 milyon fazla indirildi. 

Euronews Türkçe YouTube kanalında yayımlanan haber aşağıda:

YouTube video

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>