Uber uçan taksi tanıtımını yaptı

0

uçan taksi

Ulaşım devi Uber, uçan taksi tanıtımı ile büyük ses getirdi. Uçan taksi, yakın gelecekte şehirlerde göreve başlayacak potansiyele sahip.

Uçan taksi ile akıllı ulaşım

Uçan taksi çalışmaları için NASA ile ortaklık kuran Uber, bu alandaki çalışmalarında oldukça iddialı. Los Angeles’de düzenlenen ikinci Elevate konferansında tanıtılan araç, ilk modele kıyasla daha fazla pervaneye sahip. Yeni tasarıma sahip olan prototipin 2020 yılında uçuş testlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Saatte 240 km hıza ulaşabilen hava taksisi, 160 km menzile sahip. Ayrıca 15 desibel daha az ses çıkaran bu araç, şehir kullanımı için daha optimize edilmiş durumda.

2020 yılında başlayacak olan testler başarılı bir şekilde tamamlanırsa, hava taksisi 2023 yılında göreve başlayacak.

Bina çatılarından kalkış yapabilecek ve çatılara tekrar iniş yapabilecek bu araç ile şehirlerde hava taşımacılığı sağlanmış olacak. Uber tarafından yayınlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>