Uber ve Waymo ortak mı oluyor?

0

Otonom sürüş teknolojileri konusunda birbirlerini yiyen iki düşman şirket olarak tanıdığımız Uber ve Google (Waymo), barış çubuğunu çıkarıp ortak olabilirler.

Uber’in sanayi casusluğu suçu sabitlendi

Uber’in kurucusu ve eski CEO’su Travis Kalanick’in daha önce eski bir Waymo mühendisini işe alırken kasıtlı olarak Waymo teknolojilerini de çaldığı mahkemede kabul gördükten sonra teknoloji hırsızlığı sabitlenen ve Waymo’ya 245 milyon dolar değerinde hisse senedi devretmek zorunda kalan Uber’in yeni CEO’su ve aynı zamanda Silikon Vadisi’nin en sempatik yüzlerinden kabul edilen Dara Khosrowshahi şimdi Uber ve Waymo arasında beyaz bir sayfa açıyor.

Dara Khosrowshahi’nin yaptığı açıklamaya göre iki şirket otonom sürüş teknolojileri konusunda ortaklık kurmak için görüşmeleri sürdürüyor.

Görüşmenin ne konu üzerinde devam ettiği bilinmiyor ve Waymo da konu hakkında açıklama yapmıyor ancak Uber’in kendi otonom teknolojisinin çok da başarılı olamadığı ancak otonom araçlarını gecikmeden piyasaya sürmek için acele ettiği ve bu konuda Waymo ile ortak olmak istediği düşünülüyor. Waymo’nun ise Uber’e rakip bir otonom taksi servisi kurduğu ve 6200 otonom araç sipariş vererek cepheye indirmeye yapmaya hazırlandığı biliniyor.

Ortalık kızışacak.

 

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>