Uber veri skandalı için ceza ödeyecek

0

Uber veri

2016 yılında gerçekleşen Uber veri skandalı, birçok müşteri ve sürücüyü etkilemişti. Federal Mahkeme’ye kadar giden soruşturma ile Uber çok büyük bir ceza aldı.

Uber veri skandalı için 148 milyon dolar ödeyecek

Son yıllarda yaşanan veri güvenliği ve strateji yetersizliği nedeniyle Uber CEO değişikliğine giderek Khosrowshahi’yi göreve getirmişti. Khosrowshahi, 2016 yılında bir grup hacker tarafından Uber’e saldırı düzenlendiğini ve 50 milyon müşteri ile 7 milyon sürücünün kişisel verilerinin çalındığını açıklamıştı.

O dönem Uber hackerlara 100 bin dolar ödeme yaparak olayın üstünü kapatmaya çalışsa da başarılı olamamış ve olay Federal Mahkeme’ye kadar gitmişti.

Uber, müşterileri ve sürücülerine güvenlik amaçlı ücretsiz kredi takip sistemi başlatsa da mahkeme tarafından verilen kararla 148 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. Bu para, veri skandalı ile mağdur olan kişiler için kullanılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>