Uber verileri şehir planlamasında kullanılacak

0

Araç paylaşım uygulaması Uber, her yıl yüzlerce milyon yolculuğa dair veriyi sunucularına kaydediyor. Şimdiyse bu verilerin şehir planlamasında kullanılması için önemli bir adım attı.

Uber’in veriler,i yolculukların nereden başladığını, nerede bittiğini, ne kadar sürdüğünü, aracın ortalama hızı, trafikte durduğu, yavaşladığı noktalar gibi detayları içeriyor.

New York valisi daha önce Uber’den bu verileri istemiş ancak Uber, ticari sır olduğunu dile getirerek verileri vermemişti.

Uber, şimdi hem New York yönetimiyle hem de dünyadaki diğer şehirlerle barışmak için politikasını değiştirmiş gibi görünüyor.

Trafik verileri için Uber

Dev şirket, dünyada faaliyet gösterdiği tüm şehirlerde kayıt altına aldığı verileri internet üzerinden ücretsiz ve herkese açık olarak yayınlamaya başladı. Bunun için Uber Movement isimli özel bir araç geliştiren şirket bu aracı da ubermovement.com adresinde yayına aldı.

Bu verilerin içinde yolcuların kimlik verileri bulunmuyor ancak tüm diğer trafik verileri yer alıyor. Uber bu veriler sayesinde şehir yöneticilerinin çok pahalı olan şehir trafiğini ölçüm sistemlerine, her an şehir içinde dolaşması gereken sensör araçlara gerek kalmaksızın, tüm Uber araçlarının şehir trafiğini ölçen kaydeden birer sensöre dönüştüğünün altını çiziyor. Ayrıca bu veriler sayesinde, şehir yönetimlerinin daha sağlıklı şehir planlaması yapabilmelerinin önünün açılacağını düşünüyor.