Uber ve Waymo savaşında ilk karar çıktı

0

Waymo’nun, Uber’i otonom sürüş teknolojilerini çalmakla suçlaması üzerine başlayan yasal süreçte hakim son sözünü söyledi.

Waymo’nun Uber’e açtığı davada yargıç Uber’in kendi otonom sürüş teknolojisini geliştirmeye hakkı olduğuna karar verdi ancak daha önce Waymo’da çalışırken şirketin gizli teknoloji sırlarını da alarak Uber’e geçen yapay zeka mühendisi  Anthony Levandowski’nin otonom sürüş teknolojileri üzerinde çalışmasını yasakladı ve Waymo’dan aldığı dosyaları şirkete geri teslim etmesi emrini verdi.

Şubat ayında açılan davanın sonucunda mahkeme, Uber’in kendi otonom sürüş teknolojisini geliştirdiğine kanat getirse de firmanın Waymo’dan edindiği bilgilerle bu süreci hızlandırmış olduğunu da kabul etti. Bu tespit ise Uber’in ileride başını derde sokacak çünkü Waymo böylece Uber’in hırsızlık yaptığını mahkemeye kabul ettirmiş oldu. 

Şimdi ise Waymo’nun Uber’e karşı ağır bir tazminat davası açması bekleniyor. Uber’in Waymo teknolojilerini kullanarak sağladığı veya sağlayacağı ticari kazancın, Waymo’ya olan zararının da hesaplanarak, bir tazminat miktarına dönüştürülmesi bekleniyor. Diğer bir deyişle Uber’i önümüzdeki günlerde çok zor yasal bir süreç bekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>