Uber’in yasalardan kaçmak için gizli yazılımı mı var?

0

ABD’de New York Times’a sızdırılan bir Uber raporu, son dönemde ismi sansasyonlarla anılan şirketin, resmi görevlilerden kaçmak için özel bir yazılım kullandığını ortaya koydu.

Eski Uber çalışanlarının sızdırdığı söylenen bilgiye göre Uber, her kullanıcısını sosyal medyada ve internette takip eden ve analiz eden bir yazılıma sahip. Bu yapay zekalı yazılım, ilgili kullanıcının hesabında devlet adına çalıştığı şüphesi doğuran bilgiler bulduğunda kişiyi Greyball listesine atıyor.

Vergi müfettişlerine araç yok

Bu listedeki, vergi müfettişi, trafik polisi, belediye görevlisi gibi görevlerde bulunduğu şüphesi bulunan kişilere hiçbir şekilde bir Uber aracı gönderilmiyor. Söz konusu kişiler uygulamanın haritasına baktığında tüm araçları meşgul olarak görüyor veya çevrede hiç araç göremiyor. Böylece hiçbir Uber aracına ulaşamıyorlar. Dolayısıyla Uber araçlarına ceza yazamıyorlar veya onları yakalayıp sorguya alamıyorlar. 

Uber, dünyanın pek çok büyük şehrinde, yasa dışı /korsan taksi servisi olarak kabul edildiği için uzun zamandır şehir yöneticileri veya trafik polisleri ile köşe kapmaca oynayarak faliyet gösteriyordu.

Devlet görevlileri, 2014 öncesinde Uber sürücülerini müşteri gibi çağırıp ardından araçlarını kilitliyor ve şoförlere ceza yazıyorlardı. Ayıca bazı Avrupa ülkelerinde de taksici birlikleri, müşteriymiş gibi çağırdıkları Uber şoförlerini dövmeye kalkışmışlardı.

Türkiye’de ise Uber araçları daha çok Mercedes Vito araçlarını kullandıkları için, havalimanı kapısı gibi noktalarda bu araçlar polis tarafından durdurulup zabıt tutuluyordu.

Uber, Greyball yazılımını henüz inkar etmiş değil. Ancak bu haberlerin şirketi kamu otoriteleri ile karşı karşıya getireceği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>