Uber zarar etmeye devam ediyor

0

uber zarar

Bazı ülkeler tarafından yasaklanması ve yeni faaliyetlerin ardından Uber zarar etmeye başladı. Uber’in politikaları, şirketin geleceği için endişeye neden oluyor.

2018 ikinci çeyreği için Uber zarar açıkladı

Araç paylaşım şirketi Uber, halka açık olmamasına rağmen şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi kararı doğrultusunda, 3 aylık mali sonuçlarını açıklıyor. Şirket, yeni faaliyet politikaları kapsamında son dönemde, gıda dağıtımı için Uber Eats ve bisiklet paylaşımı için Uber Bike’a yatırım yaptı. Bu yatırımlar ve yaşanan yasak sorunlarının ardından Uber, 2018 ikinci çeyreğini 891 milyon dolar zararla kapattı. Net zararın ise 659 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Uber, 2017 yılının ikinci çeyreğinde ise 1.1 milyon dolar zarar açıklamıştı.

2017 yılına kıyasla zararını azaltan şirket, 2018 birinci çeyreğinde 577 milyon dolar net zarar açıklamıştı. Son üç aylık dönemde ise bu zararda yüzde 15 oranında artış yaşanması, şirketin geleceği için endişelere neden oluyor.

Ancak şirketin zararının yatırım faaliyetlerinden kaynaklı olması, eğer bu yatırımlarda başarılı olunursa yeniden iyileşme sağlanacağını gösteriyor.

Uber Bike için bisiklet paylaşım ağını kuvvetlendirmek amacıyla Jump isimli firmayı 200 milyon dolara satın almıştı. Aynı zamanda Uber Eats için de yatırımlar hız kesmeden devam ediyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>