Uber’e İranlı CEO geliyor

0

Yönetim kurulundaki kavgaların ardından Uber yeni CEO arayışında ortak bir ismin üzerinde anlaşmış olabilir.

Bazı yönetim kurulu üyelerinin Travis Kalanick’i yeni CEO belirleme konusunda kasten yavaş kalmakla suçlamasının ve hatta bu nedenle Kalanick’e dava açacaklarını açıklamalarının ardından Uber’in CEO görevi için güçlü bir isim aday gösterildi: Silikon Vadisi’nde çok tanınan bir profesyonel olan Dara Khosrowshahi.

48 yaşındaki İran asıllı ABD vatandaşı Dara Khosrowshahi, aynı zamanda Kanada’ya göç etmiş milyarder İranlı iş adamı Hassan Khosrowshahi’nın yeğeni. Dara’nın amcası Hassan, Kanada’da daha sonra Best Buy’a satışıyla gündeme gelecek olan elektronik mağazası Future Shop’ın da kurucusu.

Dara şu anda, ABD’nin en büyük bilet rezervasyon servisi Expedia’nın CEO’su olarak görev yapıyor. Taşımacılık ve ulaştırma alanında güçlü bağlantıları olan Dara Khosrowshahi bu nedenle Uber için ideal CEO olarak tanımlanıyor.

20 bin çalışana sahip Expedia’nın toplam değeri 16 milyar olarak hesaplanıyor. Dolayısıyla, Dara Khosrowshahi Uber’i yönetirken Expedia’daki deneyimlerinin büyük faydasını görebilir.

Uber ise 60 milyar dolarlık değeri ve dünya çapındaki yüz binlerce şoförü ile sürekli sorun üreten ve bu sorunlarla aktif şekilde savaşacak bir CEO’ya ihtiyaç duyan bir şirket. Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Travis Kalanick’in görevden el çektirilmesine neden olan da, şirket içindeki sorunlara karşı duyarsız kalması ve çözüm üretmekte yavaş hareket etmesiydi.

Dara Khosrowshahi, aynı zamanda milyarder amcasının çocuklarıyla da Silikon Vadisi’nde güçlü ilişkilere sahip. Kuzenlerinin Google ve Intel gibi devlerde çalışan yöneticiler olduğunu unutmamak gerekiyor. Intel’de çalışan kuzeninin, güçlü bir yapay zeka şirketi kurduktan sonra şirketi 400 milyon dolara Intel’e satması, yılın önemli olaylarından biriydi.

Öyle görünüyor ki, Khosrowshahi ailesi şimdi de Uber’e el atıyor. Bakalım yönetim kurulu bu aday hakkında ne karar verecek?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>