Uber’e rüşvet soruşturması açılıyor

0

Uber’in başı dertten kurtulmuyor. Dev araç paylaşım uygulaması şimdi de ABD Adalat Bakanlığı tarafından rüşvet iddiasıyla soruşturma geçirecek. 

Adaler Bakanlığı, ABD yasalarında suç olan, “yabancı ülke yetkililerine rüşvet vermek” konusu nedeniyle Uber’i takibe almış durumda. Şirketin ABD dışındaki işlerini sürdürmek veya geliştirmek için farklı devletlerin memurlarına rüşvet verdiği şüphesini araştırıyorlar.

Wall Street Journal’da yer alan iddiaya göre, Adalet Bakanlığı henüz konu hakkında bir açıklama yapmış değil ancak Bakanlık’tan sızan bilgiler soruşturmanın ciddi ve ağır sonuçları olabileceğini vurguluyor. Yine de rüşvet iddiasının bir ülke için mi yoksa birden çok ülke için mi söz konusu olduğu net değil.

Öte yandan, Trump yönetiminin Adalet Bakanlığı’nın Uber’ei soruşturma altına almasının zamanlaması da manidar görünüyor. Uber’in kurucusu Travis Kalanick Trump’ın seçim kampanyasını çok açıkça desteklemiş ve Trump başkan seçildikten sonra da danışmanı olmuştu. Ancak bu siyasi tercih nedeniyle Uber çok ağır darbe alınca, Kalanick danışmanlıktan çekilmiş ve hatta Uber CEO’luğundan el çektirilmişti. Bunun üzerine Clinton’lara yakın olan bir danışmanlık şirketi ile anlaşan Kalanick, medya önündeki imajını düzeltmek için yüklü ödeme yapmış, böylece yeniden Demokrat Parti’ye yakınlaşmaya çalıştığı iddiası gündeme gelmişti.

Ayrıca yönetim kurulunda Kalanick’e el çektiren çok sayıda üyenin Demokrat Parti’ye yakın olduğu biliniyor. Dolayısıyla, Adalet Bakanlığı’nın soruşturması, Uber’i cezalandırmak için bir girişim olabilir mi sorusu akıllara geliyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>