Uber’i Londra’dan kovdular

0

Araç paylaşım uygulaması Uber, Avrupa’daki operasyonları adına ağır bir darbe aldı. ABD dışında hizmet verdiği ülkelerde özellikle taksi esnafının ağır tepkisini alan Uber bu tepkiler sonunda bazı şehirlerinden çekilmek zorunda kalmıştı. Şimdi ise Londra’daki yolcu taşıma lisansı iptal edildi.

Londra’da toplu taşıma hizmetlerini kontrol eden regulatör kurumun yaptığı açıklamaya göre, 30 Eylül’de lisansının süresi dolacak olan Uber’e yeni lisans verilmeyecek. 

Uber ise bu karara ağır tepki gösterdi. Kararı mahkemeye götüreceklerini açıklayan Uber, Londra’da yaptıkları yatırımlar nedeniyle zarar ettiklerinin de altını çizdi. Öte yandan Londra Valisi konu hakkında yaptığı yorumda, “Londra halkının teknolojik gelişmeleri rahatça kullanmalarını ve hayatlarının kolaylaşmasını istiyorum ama kurallara uymayan şirketlere de izin vermemek durumundayız,” ifadelerini kullandı.

Öyle görünüyor ki, Uber Londra’da da yetkililerle ters düşmekten ve kuralları çiğnemekten geri durmamış. Uber’in 2016’da Kaliforniya’da sürücüsüz otomobil testlerini izinsiz yaptığı ortaya çıktığında uyarılmasına rağmen “kimseden izin almak zorunda değiliz,” çıkışı yaptığını, sonunda federal hükumetin devreye girerek Uber’i uyarmak zorunda kaldığını hala hatırlıyoruz. 

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>