Uber’i SoftBank mı satın alıyor?

1

Sansasyonlarla sarsılan, şirket içi cinsel taciz iddiaları nedeniyle kurucusu ve CEO’su görevden ayrılan, Trump’a destek verdiği için ABD’de kullanıcılarının desteğini kaybeden araç paylaşım uygulaması Uber’in hissedarları, durum daha kötüye gitmeden şirketi satarak ceplerini doldurma fikrini tartışmaya başladılar.

Hissedarların, yatırım firması Benchmark yönetiminde düzenledikleri tartışmada, şirket hisselerinin önemli bir bölümünü Japonya’nın dev yatırım fonu SoftBank’a satma konusu gündeme geldi. Elbette diğer yatırımcılardan da teklif almak söz konusu olacak ancak şu anda en büyük aday olarak SoftBank görünüyor.

Uber hissedarlarının olanına göre, SoftBank’a yapılacak satıştan elde edilecek nakit ile yeni start-up’ların kurulması hedefleniyor. Böylece hissedarlar için yeni bir gelir kapısı oluşturulmuş olacak. Uber konusundaki riskler ise SoftBank’ın deneyimli yöneticiler ile hafifletilmiş olacak.

SoftBank kısa süre önce Uber’in Asya’daki en büyük rakibi olan Grab’a, Çinli ortağı ile birlikte 2 milyar dolar yatırım yapmıştı. Bu da Uber’in Uzak Doğu’daki konumu için büyük bir risk oluşturuyor. SoftBank’ın Uber’e ortak olmasıyla, Uzak Doğu’da Grab ile yaşanacak rekabetin daha yumuşak geçmesi de hedefleniyor. Ancak şimdilik SoftBank’ın bu teklife ne cevap vereceği bilinmiyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>