Uber’in dramı bitmiyor: Hissedarlar şirkete dava açtı!

0

uber

Uber’in kurucusu Travis Kalanick’in ABD Başkanı Trump’a destek vermesiyle başlayan drama Uber’in peşini bırakmıyor. Önce kullanıcıları uygulamayı telefonlarından sildi. Ardından kadın çalışanlar sürekli tacize uğradıklarını iddia ederek isyan ettiler. Ardından şirketin CEO’su tacizlere gözünü kapamakla suçlanıp işten atıldı. Bu sırada şirketin hissedarları yeni CEO’yu kendine yakın isimlerden seçmek için kavga etmeye ve birbirlerine dava açmaya başladılar. 

Şimdi ise şirkete 2016 yılında 2 milyon dolar yatırım yapan bir emeklilik fonu olan Irving Firemen’s Relief & Retirement, Uber’in eski CEO’su Kalanick’i, şirketi kuralsızca yönetip “alengirli” işlere soktuğu ve bu nedenle şirket hisselerinin değer kaybetmesine neden olduğu için dava etti.

Daha önce de şirkete milyar dolarlar yatırmış olan büyük hissedarlardan biri kötü yönetimi nedeniyle Kalanick’i dava etmişti.

Yeni davada emeklilik fonunun avukatları, şirketin eski CEO’su Kalanick’in “kendini yasaların üzerinde tanrısal bir güç gibi gören egoya sahip olduğunu” iddia ediyorlar ve bunun da şirketi zarara sürüklediğini dile getiriyorlar.

Avukatlara göre, insanların telefonlarına vergi müfettişlerini tanıyan casus yazılımlar yüklemek, rakip araç paylaşım şoförlerinin telefonlarında rakip uygulamayla iş yapmalarını engelleyen yazılımlar yüklemek gibi yasa dışı işlerin sorumlusu doğrudan Travis Kalanick. Uber ayrıca Kalanick döneminde Kaliforniya şehir yönetimiyle de ters düşmüş ve “sizden izin almak zorunda değiliz” diyerek otonom test araçlarını izin almadan trafiğe çıkarmış, bu olayı çözmek içinse ABD federal yönetimi devreye girip Uber’i sert dille uyarmak zorunda kalmıştı.

Davacı avukatları ayrıca Kalanick’in Uber’e ait finansal rakamları kasten yanış gösterdiğini ve yatırımcıları yanlış yönlendirerek zarar ettirdiğini de öne sürüyorlar. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>