Uber’in kurucusuna dolandırıcılık davası!

0

CEO olmanız, aklınıza esen her şeyi yapabilmenize izin verir mi yoksa yaptığınız her hamle ile şirket hissedarlarına karşı sorumlu mu olursunuz? Bu sorunun cevabını önümüzdeki aylarda ABD mahkemeleri, Travis Kalanick’in yöneticiliğini tartışarak verecek.

Ünlü araç paylaşım servisi Uber’in büyük yatırımcılarından biri olan Benchmark Capital, şirketin kısa süre önce görevinden el çektirilen CEO’su ve kurucusu Travis Kalanick’e dolandırıcılık davası açıyor.

Yatırım şirketi, Travis’in yetkilerini kötüye kullanarak yönetim kurulunu onun dediklerini yapacak üyelerle doldurmakla ve şirketi kendi çıkarları uğruna kötü yöneterek Benchmark Capital’e para kaybettirmekle suçlamasında bulunuyor.

Bu dava aslında Temmuz 2016’da, yönetim kurulunun üye sayısının, ortakların dışında CEO tarafından atanacak üyelerle 8’den 11’e çıkartılması sürecinde ortaya çıktı. Benchmark Capital, diğer ortakları ikna ederek, kendisi lehine oy verecek fazladan 3 yönetim kurulu üyesi atamayı başardı. Bu oylar sayesinde Kalanick kötü yönetimi ve şirkete para kaybettiren uygulamalarına rağmen CEO görevinde kalmayı başardı.

Uber, Google’ın teknolojisini çaldı

Şirket ayrıca, bu zaman dilimi içinde ortaya çıkan cinsel taciz suçlamalarının ve Google’dan çalındığı kesinleşen otonom sürüş teknolojisinin Travis’in şirketi yönetmesinin bir kanıtı olduğunu öne sürüyor ve tüm bu yönetimsel hataların yatırım şirketine büyük zarar verdiğini iddia ediyor. Eğer mahkemede davacı şirketin iddialarına ikna olacak olursa, Kalanick bir anda milyarlarca dolarlık tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>