Uber’in otonom araçları 1 mil bile gidemiyor

0

Uber’in Kaliforniya valisi ile kavga ederek başlayan otonom sürüş testleri nihayet yasal statü kazandı ve rayına oturdu.

Volvo ile ortak gerçekleştirilen testlerde, otonom araçlara çevrilmiş XC90’lar kullanan Uber, her otomobilin içinde bir de güvenlik şoförü bulunduruyor. Bu şoförlerin görevi, otonom aracın hata yapması halinde müdahale ederek aracı kaza yapmaktan kurtarmak. 

Şimdi ise şirketin içinde testlerin sonuçları yorumlanıyor ve durum çok da iç açıcı görünmüyor. Raporlara göre güvenlik şoförleri, ortalama olarak, her 0.8 milde bir araca müdahale etmek zorunda kalıyor. Yani otonom bir Uber aracı kendi başına 1 mil bile yol kat edemiyor.

Uber’i sevindiren tek detay, bu mesafenin giderek artıyor olması. Ancak, bir otonom aracın gerçekten otonom sayılabilmesi için, tüm ömrü boyunca hiçbir şekilde sürücüye ihtiyaç duymadan yol alabilmesi gerekiyor. Uber araçlarının şu anda bu hedefe çok uzak olduğu görülüyor.

Uber güvenlik şoförlerinin henüz birkaç aydır devam eden testler boyunca engelledikleri kazaların zarar boyutunun ise 5000 dolar olduğu tahmin ediliyor. Kısacası, Uber’in otonom sürüş teknolojisini mükemmelleştirmesi için hala kat etmesi gereken çok yolu var zira bu teknolojideki rakipleri Google (Waymo) veya Tesla çoktandır, kendi kendine hareket eden ve sürücüye ihtiyaç duymayan araçlar satıyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>