Uber’in üçkağıdını Apple yakaladı

0

uber

Araç paylaşım uygulaması Uber, kuralları hiç umursamaması ile büyük ün yaptı. Faaliyet gösterdiği neredeyse tüm ülkelerde yasaları zorlayarak ve çoğu zaman da ihlal ederek çalışan Uber, kısa süre önce de Kaliforniya şehir yönetimi ile kavga ederek, şehir yönetiminin doldurmasını istediği otonom araç testi belgelerini tanımadığını beyan ederek şehir yönetimi ile ters düşmüş, sonunda ABD federal devleti Uber’i uyaran bir mesaj yayınlayınca geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Uber’in şimdi de Apple’ı tam anlamıyla “uyuttuğu” ortaya çıktı.

Apple’ın uygulama marketinde yer almak isteyen uygulamaların uymak zorunda olduğu kuralları aşmak için tam anlamıyla bir tiyatro çeviren Uber’in, yazılım mühendisleri sayesinde Apple’ı aldatarak kural dışı Uber uygulamasını App Store’a yüklediği ortaya çıktı.

Apple, uygulamaların silindikten sonra iPhone’larda kullanıcıları takip edecek herhangi bir kod parçasının kalmamasını istiyor. Uber ise bu kuralı geçebilmek için sinsice bir plan hazırlayarak, Apple merkezinin çevresinde uygulamayı yükleyenlerin göremeyeceği bir özelliği uygulamasına adapte etti.

Buna göre, App Store’a yüklenen uygulamaları indirip test eden, deneyen ve onay veren Apple gözlemcilerinin Apple’ın şirket merkezinin çevresinde yaşadığı öngörüsünden yola çıkan Uber, coğrafik olarak uygulama bu bölgede çalıştırıldığında veya bir telefona yüklenip incelendiğinde, Apple’ın kurallarına aykırı olan kod parçasını saklayacak bir tasarım hazırladı. Böylece Apple mühendisleri Uber’in kural dışı özelliklerini göremeyip onay verdi ve Uber, dünyadaki herkesin telefonuna bir trojan yerleştirmeyi başardı. Daha sonra bu kullanıcılar Uber’i telefonlarından silseler bile Uber hala onları izlemeye devam edebiliyordu.

Apple ise bu üçkağıdı fark ettiğinde fırtınalar koptu. Apple’dan sızan bilgilere göre Tim Cook, Uber’in CEO’su Travis Kalanick’i bizzat Apple merkezine çağırıp, tam anlamıyla bağıra çağıra kavga etti ve Uber uygulamasını App Store’dan kaldırmakla tehdit etti. 

Bu gelişmenin üzerine Uber uygulamasını güncelleyerek kural dışı kodları uygulamadan çıkardılar ancak Apple şimdi Uber’i tam anlamıyla özel gözlem altına almış durumda. Öyle görünüyor ki, Uber bir hata daha yaparsa iOS kullanıcılarını tamamen kaybedebilir zira NSA’in Prism skandalı ile büyük darbe alan Tim Cook’un, Apple’ın imajını bozmamak için ABD mahkemelerinin emirlerini bile yok sayarak FBI ile kavga ettiğini ve iPhone kullanıcılarının mahremiyetini her şeyin üzerinde tuttuğu biliniyor. Cook’un, Uber’in kullanıcı mahremiyetini ihlal eden bir hatasını bir daha affetmeyeceği ve Uber’i App Store’dan çıkaracağı vurgulanıyor. Bu da Uber’in tam anlamıyla bitişi anlamına gelecek. 

Travis Kalanick bu kez sert kayaya çarptı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>