Üç aylık elektrikli araç satışları açıklandı

0

Elektrikli ve hibrid otomobil sayıları Türkiye’de artmaya devam ediyor

Türkiye’de elektrikli ve hibrid otomobillerin 2019’a ait ilk satış rakamları belli oldu. Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) tarafında açıklanan rakamlara göre, Türkiye’de satılan elektrikli ve hibrid otomobil modellerine ilişkin rakamlarda artış görünüyor. Geçtiğimiz yılın ilk 3 ayında toplam bin 291 satış rakamına ulaşan pazar, bu yıl bin 853’e ulaştı. Bu yılın ilk 3 ayında gerçekleşen bin 853 adetlik otomobil satışlarının 43’ü yüzde 100 elektrikli modeller oluştururken, hibrid motor seçeneğine sahip modellerin satış adeti bin 810 olarak gerçekleşti.

Elektriklide Jaguar, hibridde Toyota zirvede

Satış rakamlarını değerlendiren TEHAD Başkanı Berkan Bayram, geçen yıla oranla artışların devam ettiğini kaydederek yıl sonunda elektrikli otomobil satış rakamlarının 200’ü geçmesinin beklendiğini ve bugün Türkiye’de trafikte olan elektrikli otomobil sayısının son verilerle bin 169’a ulaştığını belirtti. Pazara bu yıl yeni giren modellere de değinen Bayram, “Elektrikli modellerde Jaguar I-Pace toplam 21, hibrid modellerde ise Toyota Corolla bin 219 adetlik satışla ilk çeyreği zirvede tamamladılar. Yine bu yıl ilk kez pazara katılan elektrikli modellerden Smart Fortwo EQ ise birinci çeyrekte 7 adet satışla güzel bir başlangıç yaptı.” dedi. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>