Uçan taksi eHang 216 tanıtıldı

0

Uçan taksi eHang

Çin’de ulaşımda büyük kolaylıklar sağlaması hedeflenen uçan taksi eHang 216 tanıtıldı. eHang 216, bilim kurgu filmlerini aratmıyor.

Uçan taksi eHang 216 özellikleri

Birçok ülkede ulaşımı daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için uçan taksilere yönelik çalışmalar yapılıyor. Ancak kullanım aşamasına geçecek tasarımı en çok yaklaşan ülke Çin gibi görünüyor.

eHang isimli bir şirket tarafından tanıtılan eHang 216, 4G ve 5G ağ bağlantılarına sahip. Bununla birlikte eHang 216, 130 km kadar hıza ulaşabiliyor. Otonom uçuş teknolojisine sahip olan uçan taksinin, toplamda 220 kg’a kadar yolcu taşıyabileceği de belirtiliyor.

1 saat gibi çok kısa bir sürede tam dolu bataryaya ulaşan uçan taksi, Çin Sivil Havacılık Yönetimi tarafından da onay aldı. Bu sayede uçan taksinin şehirlerde kullanılma potansiyelinin yüksek olduğunu da söyleyebiliriz. eHang’ın kurucu ismi olan Hu Huazhi, uçan taksinin hem sivil hava taşımacılığına hem de lojistiğe yeni bir soluk getireceğini belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>