Techinside Google News
Techinside Google News

Uçan taksi için ticari sertifika alındı!

Archer Aviation uçan taksi için sertifika almayı başardı. Böylelikle şirket, uçan taksilerini ticari kullanıma alabilecek.
- Advertisement -

Uçan taksi Şirketi Archer Aviation, FAA ticari sertifikasını aldı. Archer, elektrikli hava aracı Tip Sertifikasını aldığında hava taksi operasyonlarına başlamak için artık iki önemli FAA sertifikasına sahip.

Uçan taksi şirketi Archer Aviation, elektrikli hava araçlarını (EAV) ticari olarak işletmeye başlamak için Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay aldı. Bölüm 135 Hava Taşıyıcısı ve Operatör Sertifikası, Archer’ın sistemlerini ve prosedürlerini ticari havayolları gibi geliştirmesine olanak tanıyor. Sertifika, Archer’ın, FAA’nın güvenlik ve operasyonel standartlarına uygun olarak uçakları ticari olarak işletmeye başlamak için gerekli politika ve prosedürlere bağlılığını FAA’ya gösterdiğini doğruluyor.

Uçan taksi için sertifika şartları

Archer, 2022 yılında FAA sertifikasını alan hava taksi şirketi Joby Aviation’ın ardından FAA’dan Part 135 sertifikası alan ikinci uçan taksi üreticisi oldu. Archer’ın kurucusu ve CEO’su Adam Goldstein: “Midnight uçaklarımızla ticari hava taksi operasyonlarına başlama yolunda bir başka önemli adım olan FAA’dan Part 135 Hava Taşıyıcısı ve Operatör Sertifikasını almaktan onur duyuyoruz” dedi. “Bu dönüm noktası, güvenli, sürdürülebilir ve düşük gürültülü bir ulaşım çözümüyle ABD genelindeki topluluklar için dünyanın ilk elektrikli hava taksi hizmetlerinden birini ayağa kaldırırken ekibimizin güvenliğe ve operasyonel mükemmelliğe olan sarsılmaz bağlılığını yansıtıyor” dedi.

Bölüm 135 sertifikası, Archer’ın, Tip Sertifikası alındığında (ki bu gelecek yıl en kısa sürede olabilir) United Airlines yolcularını Archer uçan araçlarıyla havalimanlarına taşımasına olanak tanıyor. United ve Archer ticari operasyonları birlikte yürütmeyi planlıyor. Archer, özel uçak onarım hizmetleri vermesine olanak tanıyan FAA sertifikasını zaten almıştı.

Archer, Midnight EAV Tip Sertifikasını aldığında hava taksi operasyonlarına başlamak için gereken iki önemli FAA sertifikasını da aldı. Bölüm 135 sertifikasyon süreci, pilotların FAA gözlemi altında yeterlilik gösterdiği, operasyonel kılavuzların ve prosedürlerin kapsamlı belgelenmesiyle birlikte beş aşamadan oluşuyor. Bölüm 135 sertifikası, ABD’de EAV’leri hava taksi hizmeti olarak işletmek için gereken üç FAA onayından biri. Archer dünya çapında genişliyor. Şirket kısa süre önce Kore’deki KakaoMobility ile 250 milyon dolar değerinde 50 adete kadar Archer Midnight alımı için bir anlaşma imzaladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir