Ucuz fiber internet için CEO’dan çağrı!

0

Turkcell’in yeni CEO’su Murat Erkan, şirketin gelecek dönemdeki hedeflerini kamuoyu ile paylaştı. 

Turkcell’in yeni dönemde nasıl bir yol izleyeceğini açıklayan Erkan, aynı zamanda hızlı ve ucuz fiber internet için bazı çağrılarda da bulundu. Erkan, açıklamasında altyapı sorununa da değindi. 

Murat Erkan: “15 milyon haneye fiber ulaştırmalıyız”

Altyapı yatırımlarının önemine dikkat çeken Murat Erkan “Turkcell olarak yıllardır ortak altyapı konusunun önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Ülkemizde yaklaşık 20 milyon hane var. Şu anda fiberin ulaştığı hane sayısı ise yaklaşık 5 milyon. Acilen 15 milyon haneye daha fiber ulaştırmamız gerekiyor. Maalesef bu alanda atalet içerisindeyiz. Sektördeki tüm oyuncuların sahip oldukları fiber altyapıları paylaşarak bundan sonra yapacakları altyapı yatırımını ortak yapması gerekli. Bu altyapıları bizlerin ayrı ayrı yatırım yaparak tamamlamasının maliyeti 13-15 milyar dolar olur. Bu da ülke kaynaklarının israfı demek. Halbuki hem mevcut altyapıyı paylaşıp hem de bundan sonraki yatırımları beraber yaparsak bunun maliyeti 2-2,5 milyar dolar olur” dedi.

İki yıldır fiber internet için yatırım yapılmadığını söyleyen Erkan sözlerine, “Beklemek istemeyen müşterilerimiz, bizim mobil internet üzerinden yüksek hızlar sağlayabildiğimiz Superbox hizmetimize büyük ilgi gösteriyor. Şu an geldiğimiz noktada yaklaşık 55 bin Superbox abonemiz var. Ancak bu aslında insanımızın fiber internete ilgi ve ihtiyacını gösteriyor” diyerek devam etti.

Turkcell; Vodafone ve TÜRKSAT ile aynı altyapıyı paylaşıyor. Bu işbirliği ile vatandaşlara fiber internet hizmeti götürdüklerini söyleyen Murat Erkan, halen Türk Telekom’u beklediklerinin de altını çizdi.

Turkcell CEO’su Murat Erkan, 5G için de fiberin olmazsa olmaz olduğunu hatırlattı. Kurulacak olan 5G, Endüstri 4.0’ın altyapısı olacak. Bu yüzden Türkiye’nin bu altyapıyı kurması so derece önemli.

Tüm müşteriler 5G’yi deneyimleyebilecek!

4.5G’nin 3. yılını kutladığımız 1 Nisan 2019’da 5G alanında da dünyada bir ilke imza atmanın gururunu yaşadık. Dünyada ilk kez 4.5G şebekesi üzerinden kendi frekanslarımızla İstanbul, Ankara ve İzmir’de örnek canlı sahalarımızda 5G sinyali verdik. Sahalarımız İstanbul Tuzla Orhanlı Lojistik Sanayi Bölgesi, İzmir İTOB Organize Sanayi Bölgesi ve Ankara Söğütözü’nde yer alıyor. Kullanıcı terminallerinin olgunlaşmasıyla birlikte, tüm müşterilerimiz 5G’yi deneyimleyebilir hale gelecek. Burada 4.5G’de ULAK baz istasyonu geliştirilmesi sürecinde olduğu gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile BTK öncülüğünde 5G’de de yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için gerekli adımlar atılıyor. Biz de teknolojik birikimimizle ülkemizin bir an önce 5G ile buluşması için var gücümüzle çalışıyoruz.”

Dünyanın en çok yatırım yapılan alanlarından biri olan FinTech de Erkan’ın açıklamalarında kendine yer buldu. Paycell ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan hizmetleri tek bir çatı altında sunan Turkcell, fintech alanında yaptığı yatırımları sürdürecek. 

Turkcell mağazalarında Financell kredisi, Paycell kart satış ve dolum ve fatura ödeme hizmetlerini aktif olarak veriliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>