Ukrayna’da hükümet web sitelerine saldırı oldu

0

hükümet web sitelerine saldırı

Ukrayna’da hükümet web sitelerine saldırı yapıldı ve bu siteler devre dışı bırakıldı. Ülkenin siber güvenlik birimleri direkt harekete geçti.

Ukrayna’da hükümet web sitelerine saldırı

Büyük bir siber saldırı, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Eğitim ve Bilim Bakanlığı da dahil olmak üzere Ukrayna’daki birçok hükümet web sitesini çökertti.

Ukrayna polisi tarafından yapılan bir açıklamada, siber saldırganların hükümet web sitelerinin ana sayfalarına “kışkırtıcı mesajlar” bıraktığı ve bunların çevrimdışına alındığı, ancak hiçbir kişisel verinin değiştirilmediği veya çalınmadığı belirtildi. Ülkenin siber polis departmanı, saldırıları araştırmak için Devlet Özel İletişim Servisi ve Ukrayna güvenlik servisi ile birlikte çalışıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenlo: “Büyük bir siber saldırının sonucu olarak, Dışişleri Bakanlığı ve diğer bazı devlet kurumlarının web siteleri geçici olarak kapatıldı. Uzmanlarımız BT sistemlerinin çalışmalarını geri yüklemeye başladı ve siber birimler soruşturma başlattı” dedi.

Saldırıdan etkilenen web siteleri arasında Ukrayna kabinesi, bir dizi bakanlık ve elektronik pasaport ve aşı sertifikalarını saklayan devlet hizmetleri web sitesi yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>