Ukraynalı siber saldırgan ABD’ye teslim edildi

0

siber saldırgan ABD

Ukraynalı siber saldırgan botnet operatörü olduğu iddiasıyla ABD’ye teslim edildi. Saldırgan, 17 yıl hapis cezası alabilir.

Ukraynalı siber saldırgan ABD’ye iade edildi

ABD Adalet Bakanlığı Glib Oleksandr Ivanov-Tolpintsev’in geçen yıl 3 Ekim’de Polonya’nın Korczowa kentinde gözaltına alındığını söyledi. ABD ve Polonya arasında bir iade anlaşması olduğu için 28 yaşındaki zanlı, 17 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek suçlamalarla yüzleşmek üzere ABD’ye gönderildi.

Aslen Ukrayna’nın Chernivtsi kentinden olan Ivanov-Tolpintsev’in, kötü amaçlı yazılım bulaşmış cihazları köleleştirebilen ve internete açık sistemlere karşı otomatik olarak saldırı gerçekleştirebilen bir botnet operatörü olduğundan şüpheleniliyor.

İddianameye göre, internette “Sergios” ve “Mars” olarak da bilinen Ivanov-Tolpintsev, botnet’i tarafından çalınan bilgileri satmak için “The Marketplace” adlı bir e-ticaret cephesini kullanıyordu. Botnet operatörünün, her hafta 2.000’e kadar kimlik bilgilerini çalabildiğini iddia etti.

Ivanov-Tolpintsev, 7 Eylül’de ABD’li Yargıç Julie Sneed’e teslim edildi ve duruşma tarihinden önce gözaltına alındı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>