Ulaştırma Bakanı Turan: Fiberde yıllık büyüme ortalama yüzde 20

0

Cahit Turan, bakanlığının bütçe görüşmelerinde soruları cevapladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, fiberde yıllık ortalama büyümenin yüzde 20 olduğunu söyledi. TBMM Genel Kurulu’nda, bakanlığının bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını cevaplayan Bakan Cahit Turhan, 2010 yılından itibaren verilmeye başlanan fiber genişbant hizmetinde son yıllardaki yıllık büyüme ortalamasının yüzde 20 olduğunu dile getirdi.

3,1 milyon fiber abonesi var

Bugün itibarıyla 3,1 milyon fiber abonesine ulaşıldığını belirten Turan, abone sayılarındaki bu gelişmeye uygun olarak altyapının da aynı şekilde geliştiğini aktardı. Turan, bu kapsamda fiberde, 2015 yılı ilk yarısında 9 milyon olan erişilen hane sayısının, bugün itibarıyla 14 milyonu aştığını ve son dört yılda yüzde 55 dolayında bir artış olduğunu kaydetti. “Ayrıca bu dönemdeki fiber altyapı uzunluğumuz da yüzde 40 artarak 371 bin kilometreyi geçmiştir. Elektronik haberleşme altyapı bilgi sistemi [EHAB] kurularak işletmecilere ait elektronik haberleşme altyapı bilgilerinin tek bir veri tabanında toplanması sağlanmıştır” diyen Turan, EHAB sayesinde işletmecilerin altyapı kurulumlarının kolaylaşması ve hızlanmasıyla fiber şebeke uzunluğu ve abone sayısının çok daha hızlı bir şekilde artış göstereceğinin beklendiğini sözlerine ekledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan ayrıca 505 kilometrelik akıllı yolun inşası için çalıştıklarını da bildirdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>