UNDP Türkiye genç girişimcileri Adana’da Start-up Weekend for All’da buluşturdu

0

Yürütülen proje kapsamında, Adana’da Start-up Weekend for All etkinliği 13-15 Aralık’ta gerçekleştirildi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yürütülen, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP) – İstihdam Yaratımı Bileşeni kapsamında girişim ekosistemi paydaşlarını bir araya getiren bir etkinlik düzenledi. Adana Girişimcilik Merkezi, Çukurova Teknokent ve Çukurova Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle Adana’da gerçekleştirilen Start-up Weekend for All etkinliğine, Adana, Mersin, Konya gibi illerden  farklı yaş gruplarında 300’den fazla genç girişimci katıldı. 18 uzman mentor eşliğinde 54 saat süren etkinlikte katılımcılar farklı alanlarda yeni girişim fikirlerini ortaya koydu. Techinside olarak UNDP Türkiye’nin davetiyle etkinliği yerinde takip ettik.

28 ekibin yarıştığı etkinlikte en iyi iş fikirler ödüllendirildi

 54 saat süren maratonun ardından projelerini tamamlayan 28 ekip, jüri üyelerine iş fikirlerini içeren sunumlarını gerçekleştirdi. İlk üçe giren takımlar bilgisayar ve tablet hediyelerinin yanı sıra Turkcell Arıkovanı’ndan kitlesel fonlama, mentorluk ve network alanında destek aldı. Buna göre; otizimli çocuklara yönelik sanal gerçeklik uygulamaları geliştiren TDVR, diyabet hastalarına yönelik yerli insülin pompası geliştiren DIA-BET, su tasarrufuna yönelik akıllı banyo sistemleri geliştiren 3S7K Turkcell Arıkovanı’ndan kitlesel fonlama, mentorluk ve networking alanında destek alacak. Ayrıca, Augmented Team, Aki-Tech, Data’s, Cashier, 7. Kıta ve Halfman-Half Robot ekipleri, jüri tarafından tablet ve diz üstü bilgisayarlar ile ödüllendirildi. Takımları değerlendiren jüri, şu isimlerden oluştu:  Dr. Mustafa Kemal Akgül (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Daire Başkanı), Mustafa Can Geçkiner (Turkcell Arıkovanı), Duygu Eren (Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü), Bora Kocaman (Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri), Prof. Dr. Selçuk Çolak (Adana Girişimcilik Merkezi Koordinatörü) ve Özlem Çavuşoğlu (UNDP Geçim Kaynakları Sektörü Müdürü).

54 saat süren maraton

Katılımcıların iş fikirlerini belirleyip takımlarını oluşturmasıyla başlayan 54 saatlik maratonda, 28 ekip e-ticaret, sağlık teknolojileri, giyilebilir teknolojiler, akıllı ulaşım, tarım ve turizm uygulamaları, robotik teknolojiler, dijital pazarlama, iklim değişikliğine uyum, kadının güçlenmesi, yeşil ekonomi, çevre ekonomisi, lojistik, iletişim teknolojileri gibi alanlarda, sosyal faydayı hedefleyen 68 yeni iş fikri ortaya koydu. Girişimcilerle bir araya gelen Adana Girişimcilik Merkezi Müdürü Serap Urunga “İş Modeli Eğitimi”, Google StartUp Weekend Sertifikalı Eğitmen, Mentor ve Stage Co Kurucu Ortağı Patrick Bosteels ise mentorluk, pitching ve süreç yönetimi konularında katılımcılara, mentorlara ve jüri üyelerine eğitim verdi.

UNDP Türkiye’nin Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP)

 Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’de yaşayan Suriyeliler ile ev sahibi toplulukların ekonomik ve sosyal dayanıklılığı ile ulusal ve yerel kurumların güçlenmesine katkı sağlamak için işbirliği yapıyor. 50 milyon Euro bütçeli ve iki yıl devam edecek olan proje, Türkiye’de 11 ilde istihdam yaratılmasına katkı sağlanması, yerel yönetimlerin kapasitelerinin ve belediye hizmetlerinin güçlendirilmesi ile Suriyelilere yönelik Türkçe eğitimine odaklanıyor.

Dayanıklılık merkezli, yerel ve sürdürülebilir kalkınma perspektifini odağına alan proje, Suriye krizi nedeniyle ortaya çıkan sorunlara uzun vadeli, kapsamlı ve yapısal çözüm önerileri getiriyor. Ekonomik entegrasyon, sosyal uyum, yerel kapasitenin desteklenmesi ve bölgesel kalkınmayı merkezine alan Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi, UNDP’nin sürdürülebilir kalkınma konusundaki 50 yılı aşkın uzmanlığını, AB’nin finansal desteği ile bir araya getiriyor.   

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>