#UNGOVFORUM 4-5 Eylül’de İstanbul’da

0

Internet Ungovernance Forum, 2-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan Internet Governance Forum (IGF) 2014 ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek. IGF 2014 için Dünyanın dört bir yanından önemli isimler Türkiye’ye gelecek. İnternet Yönetişimi Forumu’nda, İnternetin sürdürülebilirliği, güvenliği, istikrarı ve kalkınmaya etkisi temel başlıklar olacak. Ancak IGF’in İnternetin en temel sorunları olan, ‘sansür’, ‘merkezileştirme çabaları’, ‘izlenmesi’ gibi başlıkları ele almıyor olması eleştiri konusu. IGF hakkında yapılan en temel eleştirilerden biri ise Türkiye’de yapılmasına rağmen Türkiye’de İnternet üzerindeki baskı ve denetimin hak ettiği kadar konuşulmuyor olması.

İnternet’i bekleyen tehlikeler konuşulacak, çözüm aranacak
İki bine yakın katılımcının gelmesi beklenen etkinlikte bu başlıkların konuşulmuyor olmasının eksiklik olarak niteleyen Alternatif Bilişim Derneği ise IGF’in bıraktığı bu eksiklikleri tamamlamak için İnternet Ungovernance Forumu düzenleme kararı aldı. Forum düzenleyicileri amaçlarını “İsteğimiz, internetin şu an sahip olduğu ciddi problemler hakkında konuşmak, bunları nasıl çözeceğimizi bulmak ve eyleme geçmek için bir yol çizmek” olarak özetliyor.

İnternet yönetişiminin yarattığı sorunlar
Sansür ve ifade özgürlüğü, gözetim ve mahremiyet, aşırı ticarileşme ve süper tekeller, korumacı, yasakçı, muhafazakar yaklaşımların hayati sorunlar olduğuna dikkat çekilen açıklamada Türkiye’de de tanık olunan korkunç gelişmelere dikkat çekiliyor.

İnternetin sorunlarının sadece teknoloji kaynaklı görülemeyeceği belirtilen etkinlik açıklamasında “Bizler bu problemleri internet ve diğer dijital altyapıların bütünleşmiş olduğu siyasi, sosyal ve ekonomik bağlamlardan bağımsız olarak değerlendirmiyoruz. Bizler interneti toplumumuzun, şehirlerin, eğitimin, sağlığın, iş, medya, iletişim, kültür ve günlük aktivitlerin temel altyapısı olarak yeniden yapılandırmak istiyoruz” vurgusu yapılıyor.

Etkinlikle ilgili gelişmeler bu adresten, Alternatif Bilişim Derneği’nin @altbilisim hesabından ve #ungovForum etiketinden takip edilebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>