United Airlines krizi Twitter’ı vurdu

0

Sosyal medya devi, United Airlines hava yollarında çıkan “yolcuyu uçaktan atma” krizi nedeniyle zor anlar yaşıyor.

United Airlines hakkındaki yorumları sildiği ve eleştirilere sansür uyguladığı iddia edilen Twitter şimdi kızgın kullanıcıların tepksini üzerine çekmiş durumda.

Kriz, United Airlines’ın hostesleri tarafından tamamen rastgele seçilmiş hiçbir şeyden habersiz iki yolcunun, yaka paça uçaktan atılmasıyla başlamıştı. 

Rastegele yolcu seçip uçaktan atmak

Kabindeki yolcuların çektikleri videolarla ortaya çıkan skandal, United Airlines’ın kendi çalışanları için uçakta yer açmak istemesi ancak uçakta yer olmadığı anlaşılınca, hosteslerin çalışma arkadaşları için uçaktan iki kişiyi rastgele seçerek uçaktan attırmasıyla ortaya çıkmıştı. Yolcular uçaktan inmek istemeyince hostesler polis çağırarak yolcuları yaka paça ve yerlerde sürükleyerek uçaktan atmıştı. Havayolu şirketi ise bunun, o uçuşta uçması gereken ancak yer bulamayan şirket çalışanlarına yer açmak için yapıldığını açıklamıştı.

Bunun üzerinde tüm dünyada United Airlines hava yollarına büyük tepki doğmuş, hava yolu şirketini eleştiren yüz binlerce tweet atılmıştı.

Twitter reklamverenine kıyamadı

Fakat bazı Twitter kullanıcıları şimdi Twitter’ın çok yoğun ilgi gören, çok paylaşılan tweet’lerinin silindiğini iddia etmeye başladılar.

Kullanıcılar sosyal medya servisini, büyük reklamvereni olan United Airlines hakkındaki eleştirilere sansür uygulamakla suçluyorlar.

United Airlines hakkında yoğun eleştiriler yapan @Jay_Beecher isimli bir kullanıcının iddia ettiği sansür uygulamasına dair tweet’i de şöyle:

Öyle görünüyor ki, hava yolu krizinde gelinen noktada ibre şimdi de Twitter’a dönmek üzere. Twitter ise eleştiri tweet’lerini sildiği iddialarına sessiz kalarak iddiaların doğruluğunu onaylamış bulunuyor. Bu da Twitter’ı özgür ve bağımsız bir platform olduğu için kullanan çok sayıda gazeteci ve yazarın, sosyal medya uygulamasına tepki göstereceği anlamına geliyor. Öyle ki, Twitter kendini tanımlarken tüm dünyadan sayısız gazeteci ve yazarın, özgürce yayın yapabildiği bir platform olduğunu öne sürerek kullanıcıları cezbetmeyi tercih ediyordu. Dolayısıyla bu krizin yoğun bir kullanıcı kaybıyla beraber borsada hisse senedi değerinin de düşüşüne neden olabileceği endişesi yaşanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>