Üniversiteler fidye yazılım saldırılarının odağında

0

Üniversiteler fidye yazılım

Okullar ve üniversiteler benzeri görülmemiş düzeyde fidye yazılımı saldırılarıyla karşı karşıya.

Uyarı, yüksek öğrenim ve araştırma kurumlarına ağ ve BT hizmetleri sağlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Jisc’den geliyor. Jisc’in ‘Siber Etki 2022’ raporu, eğitime yönelik artan bir fidye yazılımı saldırıları tehdidi olduğunu gösteriyor. Rapora göre, 2020’den bu yana düzinelerce Birleşik Krallık üniversitesi, koleji ve okulu fidye yazılımı saldırılarına maruz kaldı. Bu da personel ve öğrenciler için aksamalara neden oldu ve kurumlara önemli miktarda paraya mal oldu. Bazı olaylarda Jisc, darbe maliyetlerinin 2 milyon sterlini aştığını söylüyor.

Rapor, Mart 2022’de iki üniversitenin ve bir ileri eğitim ve beceri (FES) sağlayıcısının ayrı fidye yazılımı saldırılarından nasıl etkilendiğini ayrıntılarıyla açıklarken, saldırılar gelmeye devam ediyor.

Kurumlar belirtilmedi ancak rapor, kötü amaçlı yazılımın daha fazla yayılmasını önlemek ve verileri güvenli bir şekilde kurtarmak ve geri yüklemek için sistemler kapatıldığından her olayın önemli bir etkiye neden olduğunu söylüyor. Jisc’e göre, yüksek öğrenim fidye yazılımlarını ve kötü amaçlı yazılımları en büyük siber güvenlik tehdidi olarak görüyor ve bunu kimlik avı ve sosyal mühendislik izliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>