Ünlü Rus hacker hapis cezası aldı

0

ünlü Rus hacker

LinkedIn ve Dropbox saldırılarından sorumlu olan ünlü Rus hacker hapis cezası aldı. Hacker, 2016’de Çekya’da yakalanmıştı.

Ünlü Rus hacker Nikulin 2016’da yakalanmıştı

Günümüzde şirketlerin yaşadığı en büyük güvenlik sorunlarının başında siber saldırılar geliyor. Hatta bazı hackerler, teknoloji devlerini defalarca zor durumda bırakabiliyor.

Yevgeniy Nikulin isimli Rus hacker da bunlardan biriydi. Özellikle 2012 yılında yaptığı saldırıyla tüm dünyada gündem olan Hacker, Dropbox ve LinkedIn platformlarından toplamda 1117 milyon kullanıcı verisini çalmıştı.  Hatta bu saldırıda, iki platformun yanı sıra Formspring verileri de çalınmıştı. ABD’deki yetkililer ise bu veri hırsızlığının peşini bırakmamakta kararlıydı.

Forumlarda satış yapmaya çalışırken kimliği tespit edilen Nikulin, 2016 yılında Çekya’da yakalanmıştı. Rusya ve ABD’nin suçlu iadesinde bulunmasının ardından Nikulin, ABD’ye teslim edilmişti.

Yapılan soruşturmalar ve incelemeler neticesinde Nikulin, siber saldırı suçundan 5 yıl ceza aldı. Ayrıca kişisel verileri satma suçundan da 10 yıl ceza aldı.  Nikulin’in yaptığı saldırıların ardından olaylarda ismi geçen birçok platform, çift aşamalı kimlik doğrulamaya geçiş yapmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>