UPS blockchain ile sevkiyat yapacak

0

UPS blockchain

Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden UPS blockchain teknolojisini sevkiyatlarında uygulamak için çalışıyor. Blockchain ile sevkiyatlarda hız ve verimlilik artışı yaşanırken, maliyetlerde azalma görülecek.

UPS blockchain için hazırlık yapıyor

Sevkiyatlarda hız ve verimlilik sağlayan blockchain teknolojisi, özellikle lojistik şirketlerinin gelecek planları arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden UPS (United Parcel Service), blcokchain temelli bir sevkiyat sistemi üzerine çalışıyor. UPS tarafından 16 Şubat’ta yayınlanan blockchain temelli sevkiyat projesi, çok yakın bir tarihte hayata geçebilir.

Özellikle birden fazla lojistik hizmeti içeren sevkiyatlar için geliştirilen projede, ürünün işlem kayıtlarının blockchain sistemi ile tutulması hedefleniyor. Lojistiğin sistem üzerinde koordine edilmesi ile verimlilik ve hız artışının yaşanması, maliyetlerin azalması planlanıyor.

UPS’in projesinin temel çalışma mantığı ise şöyle; bir paket sisteme girdikten sonra otomatik olarak rota belirlenecek. Paket, sistemdeki aşamaları geçtikçe blockchain sistemi paket hakkında kayıt tutacak. Bu şekilde her paket tek sistem üzerinden kontrol edilebiliecek.

UPS bununla sınırlı kalmayarak, gelecekte kripto paralar ile ödeme seçeneklerini de eklemeyi hedefliyor. Böylelikle sevkiyat ödemeleri Bitcoin, ETH gibi para birimleri ile yapılabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>