Üretimde de güvenlik şart

0

Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerde 3.900 BT çalışanı arasında yapılan Kaspersky Lab anketine göre, endüstri ve imalat firmaları, hizmet tmelli firmalardan çok daha farklı güvenli önceliklerine sahip. Kurumsal BT güvenliği veri korumaya odaklanmış, endüstriyel BT güvenliğiyse süreç korumaya odaklanmış durumda.

Kaspersky Lab’ın anketinde, İmalat ve Kamu Hizmetleri ve Enerji sektörleri de dahil olmak üzere 17 farklı sektörden kullanıcılar sınıflandırıldı. Bu iki endüstriyel sektör, BT ağlarının tasarımları – üst düzeyde özellikli endüstriyel yazılımlar tarafından yönetilen makineler – ve şirketlerin bu ağları korumak için çok daha farklı önceliklere sahip olmaları açısından diğer sektörlerden farklı bir yerde duruyor.

Bu noktayı görselleştirmek amacıyla aşağıdaki tablolarda bu iki sektörün en çok değer verdikleri verilerin hangi tür veriler oldukları ve güvenlik ihlali durumlarında en fazla hangi tip verileri kaybettikleriyle ilgili sorulara ne gibi yanıtlar verdikleri görülüyor. Bu taban tabana zıt yanıtlar endüstriyel şirketlerin belirli tiplerdeki verilere diğer sektörlerdeki şirketlere kıyasla çok daha fazla önem verdiğini ve bu verilerin oldukça yüksek bir oranda çalınıp çalınmadığını gösteriyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>