Bu 9 ipucu ile daha üretken olun

1

Bundan 100 yıl önce üretkenlik diye bir sorun yoktu muhtemelen; çünkü o zamanlar işinizi yapmanıza engel olacak Facebook ya da akıllı telefonlar yoktu. Bugün ise dünyanın birkaç katı büyüklükte bilgiye 7/24 kesintisiz erişebiliyoruz ve tüm bu güncellemelerden geri kalma hissi (FOMO – her şeye yetişememe korkusu) sürekli karnımıza kramplar girmesine neden oluyor.
Hal böyleyken nasıl kafamızı toparlayıp yaptığımız işe odaklanacağız? Daha da önemlisi, üretkenlik için kendimizi nasıl hazırlayacağız? Kariyer koçu Lolly Daskal’in Inc.com için hazırladığı makalede, işe dair iyi alışkanlıkların aynı zamanda neleri reddedeceğini bilmekten geçtiği anlatılıyor. Buna göre üretken insanlar bu dokuz başlıkta kendi disiplinlerini sağlıyor:

Mükemmeli kovalamayı reddedin, üretkenlik için!

Tüm şartların kusursuz olmasını beklemek vakit kaybıdır. Üretken olmak istiyorsanız, mükemmeliyetçi olma güdüsünü geride bırakmanız gerekir. Hayatta hiçbir şey kusursuz değildir; tümünün pürüzleri vardır ve sonuçları belirsizdir. Bu gerçekleri kabullendikten sonra yapmanız gereken işe odaklanabilirsiniz.

Dikkat dağınıklığına dikkat edin

Winston Churchill “Havlayan her köpeğe taş atmak için durursanız, gideceğiniz yere asla ulaşamazsınız” der. Günümüzde bir dünya dolusu vakit öldürme aracına her an erişim sağlayabilirken, dikkatinizin dağılması kolaydır. Eğer o anki hedeflerinize ulaşmanıza yardımı dokunmayan bir şey yapıyorsanız, bunu hemen bırakın. Tamamlamanız gereken işe odaklanın ve dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin. En başarılı insanlar her zaman lazer keskinliğinde odaklanma becerisi olanlardır.
üretkenlik ofis work

Olumsuzlukların moralinizi bozmasına izin vermeyin

Olumsuz düşünen insanlar asla bitmeyecekler. Onlar hayatımızdalar ve genelde bir şeyler başarmaya çalışan insanlarla iletişime geçmek gibi bir huyları var. Eğer üretken olmak istiyorsanız, negatif insanların sizi rotanızdan şaşırtmasına izin vermeyin. Onlar yerine size ilham veren ve yukarı çeken insanları seçin.

Diğerlerinin sizin yerinize karar almasına izin vermeyin

En üretken insanlar başkalarının onayı için çalışmaz. Ne istediklerine, neye ihtiyaç duyduklarına ve nasıl ilerleyeceklerine kendileri karar verir ve bunun için kendi değerlerini temel alırlar.

Geçmiş hataların sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin

En iyi biçimde ileri adım atabilmek için, eski hataları unutmak ve geçmiş yanlışları atlatmak zorundasınız. Sadece şu an yaptığınıza odaklanın. Hatalar telafisiz değildir ve önemli olan devam etme cesareti gösterebilmektir. Yaptığınız hatalar daha sonraki başarılarınızda önemli rol bile oynayabilir. Hatalarınızı, başarıya olan azminizdeki basamaklar olarak görün, fazlası değil…

Kendinizi kısıtlayan düşünceleri reddedin

Başarıya ulaşmanın ilk adımı, bunu hak etmediğiniz ya da elde edemeyeceğiniz inancından vazgeçmektir. Kendinizi kısıtlayan inançlarla her karşınıza çıktıklarında mücadele edin çünkü çoğu gerçeği yansıtmaz ve hiçbiri işinizi tamamlamakta size yardımcı olmaz. En güçlü olan telkinler, bizim kendimize söylediklerimizdir. Bu nedenle büyük hayaller kurun ve eyleme geçin.
freelance ofis verimlilik work

İstediklerinizin imkansız olduğuna inanmaktan vazgeçin

İmkansız diye bir şey yoktur; sadece siz henüz doğru çözümü bulamadınız. Bunu bildiğiniz sürece tamamlamak istediğiniz şeyler için bir vizyon oluşturabilirsiniz. Zor olabilir, ancak azminiz olduğu sürece zor olan, imkansız olandan çok daha basit gelecektir.

İşlerin sizi bunaltmasına izin vermeyin

Yapılacaklar karşısında bunalmak istemiyorsanız, meşguliyete değil üretkenliğe odaklanın. Diğer bir deyişle, hedeflerinize uygun şeylere odaklanın ve önemsiz konular hakkında düşünmekle vakit kaybetmeyin. Bu alanın dışına çıkan her fikre hayır deyin ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemekten çekinmeyin.

Öğrenmekten ve kendinizi geliştirmekten vazgeçmeyin

Günlük iş koşturmacası içinde kişisel gelişim ve öğreniminizi bir kenara atmanız kolaydır. Oysa en verimli insanlar yaptıkları her şeyde kendilerini geliştirecek ve büyüme sağlayacak vakit bulurlar. Sadece bilgi öğrenmek değil, zihninizi yeni fırsatlara, yeni görüş ve fikirlere açık olacak şekilde eğitmek de önemlidir. Öğrendiğiniz her şey kişiliğinizin ve hatta olmak istediğiniz kişinin bir parçası olur.
Kötü alışkanlıkları terk edip, yerine üretkenliğe fayda sağlayacak huylar edindiğinizde, her geçen gün daha fazla işi başardığınızı göreceksiniz.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>