Uydulara yakıt ikmalini robotlar yapacak

0

NASA, dünya yörüngesindeki uyduların ömrünü uzatacak ilginç bir proje başlattı. Yakıtları bittiğinde kullanım ömürleri de biten uyduların ömrünü uzatacak bu projeye göre, NASA’nın geliştirdiği robot uzay gemileri, yörüngedeki uyduları yakalayacak ve yakıt ikmali yapacak.

ABD devletinin sipariş ettiği projeye başlayan NASA’nın 2020 yılında robot uzay gemisini yörüngeye göndermesi bekleniyor. Aslında insansız uzay gemileri uzay çalışmalarında ilk değil. Uzay istasyonuna erzak ikmali için Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in ürettiği insansız uzay gemileri kullanılıyor ancak bu gemiler, uzay istasyonuna kilitlenirken istasyondaki astronotlardan yardım alıyor.

NASA’nın yeni robotik uzay gemileri ise kendi alanlarında bir ilk olacak. Küçük uydulara yakıt ikmali yapmak için dünya yörüngesinde çok büyük bir hızla uçan uyduları yakalamaları, yörüngelerini bozmadan onların yakıt tanklarını açmaları ve yakıtı transfer ettikten sonra yine hasar vermeden, mermi hızında uçan uydudan uzaklaşması gerekiyor. Üstelik, son derece yanıcı olan yakıtı hiç sızıntı olmadan transfer etmek de başlı başına bir uzmanlık işi. Dolayısıyla NASA’nın yeni robotlarının uzay çalışmalarında yeni bir devrim yaratması bekleniyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>