Uygulama kaynaklı veri sızıntısı tespit edildi

0

Uygulama kaynaklı veri sızıntısı

Android tarafında uygulama kaynaklı veri sızıntısı tespit edildi. Yaklaşık 4.200 uygulamada tespit edilen sızıntı, milyonlarca kullanıcının verilerini tehlikeye attı.

Uygulama kaynaklı veri sızıntısı

Günümüzde kişisel verilerin gizliliğini ve güveliğini sağlamak artık çok zor hale geldi. Özellikle telefonlarımızda kullandığımız uygulamalar, sık sık veri sızıntıları ile gündeme geliyor.

Bu kez veri sızıntısı haberleri Google tarafından geldi. Google’ın 2014 yılında satın aldığı uygulama geliştirme aracı olarak kullanılan Firebase, geliştiricilere birçok kolaylık sağlamaktaydı. Yüksek güvenlikte uygulamalar geliştirilmesini hedefleyen Firebase, yeterli seviyede olmayan geliştiricilerin elinde ise büyük sorunlara yol açabiliyor.

Açıklanan son verilere göre, Firebase ile geliştirilen 4.200 uygulamanın son derece savunmasız olduğu tespit edildi. Digital Information World tarafından paylaşılan bilgilere göre, bu veri sızıntısı ile 1 milyondan fazla şifre erişilebilir hale geldi. Bununla birlikte 7 milyondan fazla e-posta ve 4,4 milyon kullanıcı adı da açığa çıktı.

Yapılan açıklamada geliştiricilerin, Firebase tarafından kendilerine sunulan güvenlik ayarlarını kullanmamalarının bu veri sızıntısında önemli bir paya sahip olduğu belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>